Tuksneša neparastā burvība un pelde Nāves jūrā - iedvesmojies vasaras ceļojumam.

Šajās dienās mūs Latvijā pārsteidzis Izraēlas cienīgs karstums. Tādā laikā tā vien gribas atvēsināties ūdeni, vai ne? Un kļūst arī daudz saprotamāk, kādēļ Izraēlā pelde Nāves jūrā Aijai Andrejevai un Goran Goram sagādāja tādu prieku. Jā, tur tiešām var atlaisties, nekustēties un tāpat peldēt pa ūdens virsu! Bet, protams, tas nebūt nav viss šai reizei, jo abi ceļotāji iepazīs Galilejas ezeru, ar kuru saistās tik daudz Bībeles stāstu, ar beduīniem dosies atklāt tuksnesi un senas pilsētas, kā arī ar zināmām grūtībām, bet tomēr sadraudzēsies ar kamieļiem. Neiztikt arī bez komiskiem pārpratumiem – to visu redzēsi video!

Rīts mūsu varoņiem sākās pie Kineret ezera – tā ivritā sauc ezeru, kas mums vairāk pazīstams kā Galilejas jūra. Ap ezeru ir vietas, kur Jēzus Kristus pavadīja lielāko daļu no savas aktīvās darbības laika, tostarp satika apustuļus Pēteri un Andreju, kā arī veica brīnumu – staigāja pa ūdens virsmu. Vai šādā vietā peldoties ir kāda īpaša sajūta, to pastāstīs Goran Gora.

Gorans atzīst, ka viņš ir iemīlējies Izraēlā, un piemetina, ka laikam jau Dievs bijis ļoti izklaidīgs, radot Izraēlu. Kādēļ viņam tā šķiet? To uzzini raidījumā no paša Gorana.

Lai gan Izraēla ir salīdzinoši maza valsts, ainava aiz auto loga var mainīties momentāni. Tā ir sirreāla sajūta, atzīst ceļabiedri, dodoties uz Izraēlas Dienvidu daļu, uz tuksnesi. Izrādās, tuksnesi klāj lielāko daļu Izraēlas teritorijas. „Es nekad nebiju bijis tuksnesī, un tas bija iespaidīgākais, ko es esmu redzējis,” stāsta Gorans, kam tuksnesis šķiet teju neticama vieta, kur nekā nav. Tomēr - vai patiešām nekā nav?

Jūdejas tuksnesi jau gadu simtus apdzīvo beduīni. Skaties raidījumu un uzzini, kas īsti ir beduīni un kā viņi nokļuvuši Izraēlā. Interesanti - valsts cenšas pārtraukt beduīnu dzīvesveidu, tomēr viņiem tuksnesis ir tik ļoti sirdī, ka pamest to gatavs vien retais. Gorans un Aiša satika kādas ļoti senas beduīnu cilts pārstāvi, kas tuksnesi zin kā savas kabatas un pastāstīja viesiem no Latvijas šo to interesantu. „Kopš kristus laikiem te maz kas ir mainījies,” nosaka beduīns.

Tomēr ir arī beduīni, kas veiksmīgi apvieno zināšanas par tuksnesi un biznesu. Tā Negevas tuksneša sirdī atrodas kamieļu ferma, kur ceļotāji satika Ahmedu. Viņš blakus kamieļiem ir kopš dzimšanas. Ahmeds uzreiz norādīja, ka runāt drīkst vien pieklusinātos toņos. Vai spēj iedomāties, ka ir speciāls veids, kādā kamieļi sēž pret sauli? Izrādās, ka arī mazā galva palīdz izdzīvot nežēlīgajā karstumā. Pat kājas ir īpašā veidā pielāgotas tuksnesim. Kamieļi, kas sastopami fermā, ir dromedāri un tiem ir viens kupris. Ja domā, ka tajā ir ūdens, Tu maldies! Ir vēl daudzas aizraujošas un neticamas lietas, ko Tu video vari uzzināt par šiem inteliģentajiem dzīvniekiem, ko dēvē arī par tuksneša kuģiem. Piemēram, kā gan ir jādzer, lai 10 minūšu laikā izdzertu vairāk kā 100 litrus ūdens? „Cilvēks domādams nevarētu izdomāt tādas fiškas, kādas ir kamielim,” secina Gorans pēc Ahmeda stāstījuma.

Kas to būtu domājis, ka Goranam ir bail no kamieļiem, kas turklāt izpaudīsies komiskā veidā! „Bet kā mēs jāsim uz tiem?” vaicā mūziķis. Atbildes seko zibenīgi - „Ļoti ātri!”

„Es negribu, negribu, negribu, negribu,” atkārto Jānis, saprotot, ka beigu beigās nāksies vien sēsties kamieļa mugurā. Vai viņam izdevās noturēties seglos ar pirmo reizi un kā viņš sapratās ar kamieļu dāmu? To atklāsi raidījumā.

Lai gan Ahmedam vairāk patīk zirgi, tomēr viņš teic, ka kamieļi ir gudrāki par rikšotājiem. Kādēļ tā, to atklāsi video.

„Tas bija forši un es jutos absolūtā drošība,” Aija ar labpatiku atminas jāšanu ar kamieļiem. Jāsaka, ka viņa tiešām sadraudzējās ar šiem gudrajiem dzīvniekiem.

Cik gan aizraujoši kamieļa mugurā ir doties pa ceļu, kas ir tūkstošiem gadus sens! Tieši uz šī ceļa, ko dēvē arī par vīraka ceļu, draugi ar savu pavadoni uzgāja Mamšitu – senu nabatiešu pilsētu, kas bijusi īsta oāze tuksneša vidū. Nabatieši zināja to, kā tuksnesī iegūt ūdeni. Pirms Kristus dzimšanas šī semītu tauta pat bija radījusi savu karaļvalsti ar galvaspilsētu Petrā. Vai spēj iedomāties – izrakumos Mamšitā atklāja tik oriģinālu apūdeņošanas sistēmu, ka Izraēla to sāka izmantot mūsdienās. Pat pēc drupām var noteikt, ka pilsēta nebija no nabadzīgākajām. Dodies līdzi Aija un Goranam un atklāj pats savām acīm! Lai būtu interesantāk, pateiksim priekšā, ka Mamšitā ir atrasta otrā lielākā pasaulē... Turpinājums video.

Arī Nāves jūrā, kas ir nākamais ceļotāju galamērķis, tieši nabatieši vieni no pirmajiem ieguva minerālus, ko pārdeva Ēģiptei. Savukārt ēģiptieši tos izmantoja mumificēšanai.

Ja gribi redzēt, kāds skats ir skaistākais, ko savām acīm redzējis Goran Gora (kā viņš pats to apgalvo), būs vien jāskatās raidījums. Skats no klints uz Nāves jūru tiešām ir iespaidīgs un grūti aprakstāms.

Nāves jūra atrodas mūsu planētas zemākajā vietā, un tā ir 70 reizes sāļāka par Baltijas jūru. Tajā nedzīvo gandrīz nekas, bet tas netraucē atpūtniekiem ar šī īpašā ūdens palīdzību atgūt veselību. Izrādās, ka Nāves jūra vienkārši izžūst; tas, kas šodien izskatās pēc krasta, vēl pirms dažiem gadiem bija jūras dibens. Tādēļ, hei – varbūt laiks krāmēt ceļasomu jau tuvākajā laikā!

Protams, kas gan tā būtu par lietu, ja mūsu varoņi būtu pie Nāves jūras, bet tā arī neiekāptu iekšā? Turklāt, tas ir absolūti droši, jo noslīkt nav iespējams – ķermenis tajā negrimst! „Nereāla sajūta. Pilnīgi.. Ar Tevi notiek kaut kas prātam neaptverams, un Tu par to priecājies kā bērns! Mēs bijām histērijā. Tas bija tik jauki,” jūsmo Aija.

Un tieši kaifīgākajā brīdī gadījās nelāgs starpgadījums, par ko Aija spēja vien smieties. Savukārt Gorans svarīgi norādīja  - „Nemēģiniet to mājas.”

Uzlādējušies ar spēcīgu enerģiju un ieziedušies ar izslavētajiem Nāves jūras dubļiem, mūsu draugi gaida , kad āda kļūs jaunāka. Bet mēs ar interesi gaidām, ko Gorans un Aija jau pēc nedēļas sadarīs ekoloģiskā mākslas ciematā. Lai jauka ceļošana nedēļas nogalē un tiekamies jau pēc nedēļas!

01/06/2018
Atstāt komentāru

Lūdzu, uzgaidiet...