Sauļošanās nav veselīga! Kā pasargāt bērnu no apdegšanas un ādas vēža

Sauļošanās nav veselīga! Kā pasargāt bērnu no apdegšanas un ādas vēža

Nevienam nav noslēpums, ka, laikapstākļu lutināti, mēs ne tikai jūtamies, bet arī izskatāmies labāk. Tomēr der atcerēties zelta parunu – kas par daudz, tas par skādi. Pakļaušanās pārlieku lielai saules staru iedarbībai var būt ikvienam, jo īpaši bērniem. Blogs NuKo.lv sadarībā ar Bērnu Klīniskās Universitātes slimnīcu (BKUS), aicina ņemt vērā pāris ieteikumus, lai nepakļautu sevi pārkaršanas, apdegšanas un ādas vēža riskam. 

Kā saule ietekmē organismu?

Lai arī saule veicina D vitamīna veidošanos organismā, kas stiprina imunitāti, kā arī nodrošina normālu skeleta attīstību, mediķi uzsver, ka sauļošanās nav veselīga.

SPKC norāda, - lai uzturētu D vitamīna līmeni organismā, cilvēkam pietiek vien ar 10 minūšu ilgu ķermeņa pakļaušanu saules ietekmei. Un tieši tik ilgs laiks ir nepieciešams, lai pārkarstu un gūtu ķermeņa apdegumus.

Ultravioleto (UV) starojums iekļūst ādas dziļākajos slāņos, tādā veidā bojājot šūnas. Savukārt bojātām šūnām pastāv lielāks ļaundabīgu audzēju attīstības risks.

Tāpat UV starojums negatīvi iedarbojas uz acīm, veicinot redzes pasliktināšanos.

Piesardzības pasākumi

Slimību profilakses un slimību kontroles centrs (SPKC) norāda, ka ikviens ir pakļauts riskam gūt apdegumus, tomēr vislielākā riska grupa ir cilvēki ar gaišu ādu, gaišiem vai rudiem matiem, zilām acīm un vasaras raibumiem.

Lai izvairītos no apdegšanas saulē, jāņem vērā šie mediķu sagatavotie ieteikumi:

* jānēsā cepurīte;
* nepieciešamas saulesbrilles;
* jāieziež āda ar saules aizsargkrēmu, kam ir UV filtrs (maziem bērniem ieteicams SPF 50);
* jāizvairās no tiešiem saules stariem laikā no pulksten 11 līdz 15.

Ko darīt, ja gūti apdegumi?

Mediķi norāda, ka ādas apdegums uzreiz nav redzams. Simptomi, piemēram, sarkana, karsta, pietūkusi un jutīga āda, parasti parādās pēc četrām stundām, pasliktinās 24 - 36 stundu laikā un pāriet vien piecu dienu laikā.

Mediķi iesaka atvēsināt apdegušās vietas ar vēsām kompresēm vai mitrinošiem krēmiem, piemēram, pēc sauļošanās līdekli. Tāpat ieteicams izvairīties no turpmākas saules ietekmes līdz brīdim, kad apdegums ir sadzijis. 

Bīstama ir arī pārkaršana, kuras pazīmes visbiežāk ir – miegainība, galvassāpes, nevēlēšanās ne ēst, ne dzert. Bērni parasti kļūst čīkstulīgi.

Ja bērns ir pārkarsis, viņš jānovieto viņu vēsā telpā vai ēnā. Ar vēsu dvielīti ieteicams nobraucīt visu ķermeni, jo īpaši, pieri, kaklu, krūtis. Bērnam jādod padzerties. Ja bērna pašsajūta pusstundas laikā neuzlabojas, sazinies ar ārstu!

Ādas vēzis

SPKC dati liecina, ka ādas vēzis joprojām ir izplatītākais nāves cēlonis Latvijā. Katru gadu Latvijā ādas vēzi konstatē apmēram 2000 cilvēku, bet kopumā valstī ar ļaundabīgo ādas vēzi sirgst vairāk nekā 10 000 pacientu, tai skaitā, bērni.

Kā atpazīt ādas vēzi?

Melanoma

Visbīstamākā ādas vēža forma. Melanoma izskatās kā dzimumzīme, kas aug un mainās. Tā var veidoties jau no esošas dzimumzīmes, kā arī attīstīties uz iepriekš neizmainītas ādas, jebkur uz ķermeņa.

Bazālo šūnu vēzis

Visbiežāk rodas uz tām ķermeņa daļām, kas vairāk pakļautas saules iedarbībai, piemēram, uz sejas.

Plakanšūnu vēzis

Tas var attīstīties jebkurā ķermeņa vietā. Parādās kā sārts, iekaisis ādas plankums, kas klāts ar zvīņām. Retāk tas var izskatīties kā ilgi nedzīstoša čūla vai krevele.

Pazīmes, kas var liecināt par ādas vēzi:

* parādījies jauns pigmentēts veidojums;
* notikušas iepriekš esoša pigmentēta veidojuma vizuālas izmaiņas (forma, krāsa, izmērs);
* ādas veidojums, kas ilgstoši ir sāpīgs, jutīgs, niez, periodiski asiņo un pārklājas ar kreveli, un nedzīst.

Raksts tapis sadarbībā ar gardajiem un veselīgajiem "Alma" jogurtiem!

11/07/2018
Atstāt komentāru

Lūdzu, uzgaidiet...