Salds un sulīgs pomelo un greipfrūta hibrīds - "sweety"! Vai nosaukums attaisno cerības, vērtē Lolita Neimane

Laikam ritot uz priekšu un attīstoties zinātnei, paveras arvien jaunas iespējas arī pārtikas tehnologiem. Viens no zinātnieku darba augļiem vārda vistiešākajā nozīmē ir pomelo un greipfrūta hibrīds – “sweety”, tātad – saldumiņš, kurš ir ne tikai gards, bet arī spēj samazināt holesterīna līmeni asinīs. Kāda ir šī neparastā augļa izcelsme un ko par to saka uztura speciāliste Lolita Neimane? Lasi tālāk...

Sulīgs un salds zinātnieku darba auglis

Auglis svītijs jeb sweety ir cita šāda augļa – oroblanko – brālis. Faktiski tas ir tas pats auglis ar tādām pašām īpašibām, taču galvenā atsķirība ir tā, ka oroblanko ir radīts un audzēts Kalifornijā, taču sweety – Izraēlā. Tieši Izraēlā audzētais auglis visbiežāk nonāk Eiropas tirgū, kā arī - Latvijā!

Šī augļa "dzimšana" ir meklējuma salīdzinoši nesen – 1981. gadā, kad greipfrūta un pomelo krustojuma rezultātu patentēja Kalifornijas Universitātes zinātnieki, kas specializējās citrusaugļu eksperimentos! Taču nopietnais darbs pie šī saldā augļa izstrādes sākās jau 1958. gadā.

Auglis sweety tiek audzēts Izraēlā kopš 1984. gada. Tieši no Izraēlā auglim dots nosaukums sweety. Izraēlā audzētie “saldumiņi” tiek pārdoti Eiropas tirgū.

Šos augļus parasti ēd līdzīgi kā apelsīnus – noņemot miziņu un sadalot pa segmentiem. Pārsvarā sweety ir apaļi vai ovālas formas un ar biezāku mizu nekā greipfrūtam, savukārt augļa iekšpuse ir aptuveni mandarīna lielumā. Līdz ar to auglis ir vieglāk mizojams nekā pomelo, un to var apēst vienā reizē un tas nesakalst. Taču arī garša atšķiras – sweety nepiemīt greipfrūtiem raksturīgais rūgtums, pat ja tā ārējā miza vizuāli ir vēl gluži zaļa.

Sweety ir tiek audzēti no novembra vidus līdz janvārim.

Augļa “maģiskās”, bet zinātniski pamatotās īpašības

Saskaņā ar Izraēlas zinātnieku pētījumiem, auglis sweety ir ne tika tieši tik gards, ka teju kūst uz mēles, bet arī veselīgs. Saskaņā ar “Hebrew University” veikto pētījumu, sweety lietošana uzturā samazina sirds artēriju “bloķēšanos” un sirdstriekas risku.

Klīniskie pētījumi tika veikti 72 pacientiem, sadarbojoties ar Japānas, Dienvidkorejas, Vācijas, Čehijas un Polijas pētnieku grupām. Rezultāti bija nepielūdzami – tiem pētījuma dalībniekiem, kas dzēra sweety sulu, samazinājās holesterīna līmenis asinīs, kā arī palielinājās antioksidantu aktivitāte asinīs. Lai arī Latvijas iedzīvotājus pārāk nenomāc aptaukošanās, vai nav jauki tik un tā? Ēd kaut ko garšīgu un nemanāmi paliec veselīgāks! Lai dzīvo zinātne!

Vai nosaukums attaisno cerības? Lolitas Neimanes viedoklis

Uztura speciāliste un diētas ārste Lolita Neimane uzreiz atzīst, ka iepriekš šāds auglis veikalos nav redzēts un nav baudīts. “Citrusaugļi man nav tā pirmā izvēle, taču man patīk pomelo.  Pēdējā laikā pirktie pomelo šķiet diezgan sausi, taču NuKo.lv piegādātais sweety bija ļoti sulīgs. Ņemot vērā cenu, protams, kāds cits citrusauglis sanāktu lētāk, taču

šo ieteiktu, kā kaut ko jaunu tiem cilvēkiem, kas ir greipfrūtu un pomelo cienītāji.

Vēl viens auglis, ko “nomēģināt” un apēst ar baudu kā veselīgu našķi!” viedokli pauž Neimane.

Turklāt uztura speciāliste izpētījusi, ka sweety ir arī vairāk C vitamīna nekā greipfrūtā.

Tad - lai labi garšo! Ja arī Tu vēlies nobaudīt šo eksotisko un sulīgo augli, pasūti to ŠEIT un saņem uz mājām ar bezmaksas piegādi visā Latvijā!

30/11/2017

Komentāri

Atstāt komentāru

Lūdzu, uzgaidiet...