Reliģijas dažādās šķautnes Kašmīrā

Lai gan visapkārt valda Ziemassvētku sajūtas un visu prāti aizņemti ar svētkiem, tomēr laiks izbrīvēt mirklīti lielajā steigā un ļauties nelielai atelpai. Mēs piedāvājam turpināt mūsu aizraujošo ceļojumu Ziemeļindijā.  Šodien uzzināsim šokējošu teoriju par Jēzus dzīvi, apskatīsim galveno Kašmīras svētnīcu, paviesosimies sufistu templī un izpētīsim Mogulu imperatoru krāšņos dārzus. 

Šīs dienas ceļojumu sāksim ar tēmu, kurai daudzi nepiekritīs, daudzi būs šokēti, vēl kāds apjucis. Lai kādas būtu emocijas, vienaldzīgo nebūs, jo šī teorija apgāž visu, ko līdz šim esam dzirdējuši un mācījušies par Jēzus dzīvi. Izrādās, pastāv teorija, ka Jēzus Kristus, pēc sišanas krustā, esot izdzīvojis un slepeni apmeties uz dzīvi Indijā. Pieņemot vārdu Jusa Saf, viņš turpinājis šeit sludināt  un miris sirmā vecumā Kašmīrā. Jā, jā, tieši tik neparastu teoriju izvirzījis un pētījis vēsturnieks Fida Hasnaids. Diemžēl, Fida vairs nav šai saulē, bet mēs devāmies ciemos pie viņa dēla Ihštiaha, lai uzzinātu vairāk par šo teoriju un tēva pētījumiem. Mūziķis Goran Gora neslēpa, ka jūtas kā "apliets ar aukstu dušu", jo līdz šīm par šādu teoriju nebija dzirdējis. Iesakām noskatīties video un visas nianses uzzināt no Ihštiaha stāstītā. 

Tādi, mazliet apmulsuši un domīgi, dodamies tālāk. Nākamais pieturas punkts ir galvenā Kašmīras izlāmticīgo svētnīca, ko mēdz dēvēt arī par otro Meku. Daudzi musulmaņi tic, ka šī mošeja ir uzbūvēta, lai glabātu kādu īpašu relikviju - pravieša Muhameda bārdas matu. Visā pasaulē ir tikai trīs šādi mati. Reizi gadā, pravieša Muhameda desbraukšanas dienā, tūkstošiem ticīgo pulcējas pie mošejas, lai apskatītu relikviju. Iekštelpas šai mošejai gan mums neizdevās apskatīt, jo šeit ieeja atļauta tikai islāmticīgajiem. Tomēr arī no ārpuses šī celtne ir apbrīnas vērta. Ceļotājus īpaši apbūra skats, kas norisinājās pie mošejas. Šeit cilvēki atpūšas, rīko piknikus, bērni spēlējas un skraida. Nekas tāds nav iedomājams pie kristiešu baznīcām, bet šeit mošeja ir vieta, kur ne tikai lūgties, bet arī baudīt mieru un atpūtu. 

Atšķirībā no varenās mošejas, sufistu tempļa durvis ir atvērtas visiem. Nav būtiski, kādai ticībai cilvēks ir piederīgs, šeit ir laipni gaidīts ikviens. Mums bija tas gods paviesoties 14.gadsimta beigās būvētajā sufistu svētnīcā.  Šī ir pirmā musulmaņu svētnīca Kašmīrā. Atšķirībā no tradicionālā islāma, sufisti piekopj tādas garīgās prakses kā mūziku, dzeju, dziedāšanu un meditāciju. Sufisti ir par mieru, viņi uzskata, ka miers ir risinājums visam. Iespējams, tādēļ šeit pārņem īsta miera sajūta. Itkā laiks uz mirkli apstātos un problēmas atkāptos. Izbaudi arī Tu šo maģisko sajūtu, kaut vai attālināti.

Šo ceļojuma sēriju noslēgsim uz krāšņas nots - dosimies aplūkot Mogulu imperatoru krāšņos dārzus. Tie ir gluži kā cita, maģiska un noslēpumaina pasaule. Moguli bija apsēsti ar numeroloģiju, zodiaka un citiem simboliem, kas tika iesaistīti dārzu ainavā. Piemēram, koku izvietojums bija saistīts ar ģimenes vēsturi.  Cipari 7 un 8 Mogulu impērijā tika uzskatīti par veiksmi nesošiem, tādēļ dārzos tika izveidotas septiņas terases un astoņu stūru baseini. Galvenais dārzu elements bija tekošs ūdens. Nobaudot šo ūdeni, Goran Gora atzina, ka šis ir gardākais ūdens, kādu viņam nācies baudīt. 

Šrīnagarā var apskatīt septiņus Mogulu dārzus, bet ir kāds īpašs, ko mūsu gids Hamids noteikti gribēja mums parādīt. Un tas ir "Enģeļu miteklis". Šeit agrāk atradies budistu klosteris, bet vēlāk astroloģijas skolas observatorija. Runā, ka šī esot enģeļu mājvieta. Hamids apgalvo, ka stāsts par enģeļiem esot patiess un šeit joprojām mītot enģeļu dvēseles. Mums nav pamata neticēt, jo šī vieta ir tik gleznaina, ka nav grūti iztēloties šeit arī enģeļus.

Ar šo skaisto un maģisko teiksmu arī atvadāmies.

Lai gaiši un sirsnīgi svētki ikvienā mājā!

 

 

 

 

21/12/2018
Atstāt komentāru

Lūdzu, uzgaidiet...