Psiholoģe Aina Poiša sirsnīgā sarunā atklāj, kādēļ nevar iedomāties pasauli bez grāmatām

Ir klāt garie rudens vakari, kad var uzvārīt gardas tējas krūzi, ieritināties zem mīksta vilnas plediņa, varbūt pat aizdegt kādu sveci, lai vairotu siltumu, un... paņemt rokā grāmatu. Lai arī tagad lasāmvielas ir pārpārēm, psiholoģe Aina Poiša atzīst – viņa nevar iedomāties, kas varētu aizstāt grāmatu lasīšanu.
“Lai arī šī ir informācijas pilna un ļoti piesātināta pasaule, kurā tagad dzīvojam, es nevaru iedomāties, kas tajā varētu aizstāt grāmatas,” sarunā ar Nuko.lv blogu atzina Aina Poiša. Viņa skaidro, kādēļ grāmatu lasīšana ir svarīga cilvēka attīstībā jau no bērna kājas, gan arī atklāj, kādi ir viņas pašas grāmatu lasīšanas paradumi.

Grāmatas – attīstoša pieredze jau no bērna kājas

“Daudziem pirmā saskare ar grāmatām sākas tad, kad vecāki mums lasa priekšā. Pat jau esot pieauguši, mēs nereti atceramies mirkļus, kad vecāki vai vecvecāki mums lasīja pasaku, teiku vai kādu stāstu. Mēs diezgan precīzi atceramies, kādā intonācijā tas bija, kāds bija stāsta sižets, kādi tēli grāmatā darbojās. Turklāt šī priekšā lasīšana mums vēl maziem esot kalpoja arī kā attiecību garants,” pauž psiholoģe.

Viņa piebilst, - gan stāstu vai pasaku klausīšanās, kad tās priekšā lasa pieaugušie, gan vēlāk – ieniršana grāmatu pasaulē jau pašiem - mūsos attīsta gan uztveri, gan arī komunikācijas un saskarsmes prasmes.

"Protams, arguments “numur viens”, ir tas, ka lasīšana vairo vārdu krājumu un formē domu izteikšanas iemaņas.

Līdzīgi kā tad, kad apgūstam kādu jaunu valodu – sākumā mēs taču uzsūcam to klausoties, bet pēc tam - sākam dot atpakaļ, runāt, sazināties tajā. Tas, ko dzirdam, formē to, ko paši nododam tālāk,” skaidro Aina Poiša.

“Lasot labu literatūru mēs iegūstam ne tikai stāsta sižetu, ko apdomāt, bet arī pašu valodu – tas ir neatsverami, ja mums ir jāizsakās pašiem. Turklāt mūsdienās mēs to darām ik uz soļa,” saka psiholoģe.

Grāmatas palīdz cilvēkiem nebaidīties būt vieniem

Psiholoģe min vēl kādu svarīgu aspektu, kādēļ lasīt ir “forši”. Proti, mūsdienās, kad liela daļa mūsu komunikācijas noteikt virtuālajā vidē, saskare ir kļuvusi vairāk lakoniska. Tikmēr grāmatu lasīšana gan ļauj brīvi lidot mūsu iztēlei, gan arī, kas ne mazāk būtiski, - vairo uzmanību un pacietību.

Lasīšana mums iemāca, kā lietderīgi un jēgpilni pavadīt laiku vienatnē. Īpaši nozīmīgi tas ir mūsdienās, kad tik ļoti svarīgi ir būt sociāli aktīvam un komunikablam, kad brīžiem cilvēks baidās palikt viens.

"Tas ir labs treniņš – ka tu vari būt viens un tev nav garlaicīgi, grāmata kļūst par draugu, pasaules atspulgu. Ne vienmēr tev jābūt sociālam. Lasot grāmatas, tu redzi - vari pabūt arī viens ar sevi. Grāmatas palīdz izrauties laukā no brīžiem trakā mūsdienu ritma,” pauž psiholoģe.

Ainas Poišas lasīšanas pieredze – katrā brīdī tu esi atvērts citai grāmatai

“Man ļoti patīk lasīt. Sakrājas grāmatu kaudzīte un naktsskapīša, un tad ir jāsajūt – kurā brīdi esi atvērts kādai grāmatai. Dažreiz te ir vasaras romāniņi – kad gribi atpūsties ar tējas krūzi rokā, bez īpašas iedziļināšanās. Citreiz atkal gribas sevi bagātināt – piemēram, Rubeņa grāmata “Viņš un viņa”. Tā jau izglītojoša, bagātinoša literatūra.

Ne no katras grāmatas var dabūt pērles, bet citreiz gribas izrakstīt spilgtākos citātus un autora domas. Tas bagātina arī manas izteiksmes prasmes un pieder arī pie manas profesijas – grāmatu lasīšana palīdz patieikt vienkāršu lietu, bet skaistāk, tēlaināk. Tu esi kaut kur lasījis un tas tevī pašā ir ievibrējis domas.

Literatūras klātbūtne ļoti bagātina cilvēku, un to var uzreiz just komunikācijā. Mums nevajadzētu to pazaudēt,” saka Poiša.

Tikmēr Nuko.lv blogs aicina - rudens garajos vakaros veltiet laiku sev, lasiet grāmatas, baudiet vienatni vai arī pavadiet tos ar saviem mīļajiem. Savukārt garās lielveikalu rindas lai paliek mūžam steidzīgajiem - jūs visu varat iegādāties Nuko.lv internetveikalā!

07/09/2017

Komentāri

  • Dace Bagātā
    Dace Bagātā 14/09/2017 at 11:57

    Piekrītu Ainai, tas ir ļoti, ļoti svarīgi - prast un spēt būt vienatnē ar sevi. Lai dzīvo grāmatas! Paldies par šo stāstu NUKO.LV!

    Atbildēt
Atstāt komentāru

Lūdzu, uzgaidiet...