Paraudzīties uz lietām no citas perspektīvas - Izraēlas ceļojuma noslēdzošā diena

Ceļojums ir sevišķi izdevies, ja tas ļauj uz ierastām lietām paskatīties citā gaismā. Tieši to šoreiz Aija un Goran Gora darīs īpašā eko ciemā, kur mīt slavena Izraēlas dejotāju trupa. Tā rašanās stāsts ir ļoti neparasts. Šī mūziķiem būs pēdējā diena Svētajā Zemē, bet viņi netaisās skumt. Abi ceļabiedri dosies uz vietu, ko Izraēlā dēvē par pasaules malu, un pa ceļam iekulsies dažādos piedzīvojumos. Skaties video, un uzzināsi arī, par ko šis ceļojums licis domāt Aijai un Goran Goram, un kā mainījis viņu skatījumu uz pasauli!

Diena mūsu draugiem sākas agri, turklāt tā sākas kādā neparastā vietā – ekoloģiskajā mākslas ciematā Vertigo. Šeit valda īpaši noteikumi, kas Goranam lika jautāt: „Velns un elle, kas tas tāds ir?” Sausā tolete, ar parasto dušas želeju mazgātie nevar. „Liekas pārspīlēts un kaut kāds eko-šmeko,” kodolīgi komentē Gorans. Tomēr jau pēc pāris stundām diskomforta sajūta zūd. Raidījumā uzzināsi par šī ciemata filozofiju, un, iespējams, sapratīsi, kādēļ šeit dzīvo tieši tā.

„Tāda ļoti mājīga sajūta un smarža,” atminas Aija. Vertigo ir gan pasaules slavena Izraēlas modernās dejas trupa, gan dzīvošanas filozofija, kuras pamatā ir dzīve harmonijā ar sevi un dabu. Tieši tā tapis ciemats Vertigo. Ekoloģijas principus šeit ievēro strikti, un sākumā arī abi mūsu varoņi šeit jutās nedaudz apmaldījušies, līdz satika Miravu. Viņa ir viena no šīs unikālās vietas radītājām, un pastāstīs ceļotājiem un mums aizraujošu stāstu – stāstu par to, kā 4 māsas un viņu ģimenes pēc traģēdijas apvienojās, lai realizētu katra savu sapni, kas vienlaikus kļuva par vienu lielu kopēju sapni. Par daudzus gadus ilgstošo darbu Mirava silti smaidot saka „Viss sāk notikt, kad Tu izveido telpu mīlestībai.”

Dani, Miravas vīrs, ir galvenais ciemata būvnieks, projektētājs un materiālu speciālists. Mājas šeit veidotas neparasti – tās sauc par zemes mājām. Video uzzināsi, kas tiek sajaukts kopā masā, kas veido māju sienas. Savukārt grīdlīstēm izmanto.. ofisa papīru. Šo un citas neparastas lietas mums parādīs Tomers – Miravas un Dani dēls. Ikviens materiāls tiek rūpīgi izvērtēts, tāpat kā tas, kas notiks pēc tam, kad to kalpošanas laiks būs beidzies. Un tas nebūt nav viss – ciemata iedzīvotājiem ar saules paneļu palīdzību izdodas saražot 20 % no patērētās elektroenerģijas, bet nākotnē viņi cer sevi nodrošināt pilnībā ne vien ar enerģiju, bet arī ar pilnīgi visu pārtiku. Līdz ar Tomera aizraujošo stāstījumu par ūdens attīrīšanu un atkārtotu izmantošanu, Gorans saprot arī speciālo organisko ziepju un šampūna nozīmi, kā arī sāk novērtēt ūdens vērtību.

 

Tici – Tu nekad nebūsi redzējis tik pievilcīgu sauso tualeti! Goranam pat radās vēlme to nobildēt! Un Tu nespēj pat iedomāties, cik daudzos konteineros šeit šķiro atkritumus! Apjukt ir viegli, un tieši tā gadījās mūsu ceļabiedriem. Skaties pats video!

„Mūsu patiesā vēlme bija un ir dot pasaulei mīlestību,” stāsta Mirava, norādot, kas apvieno deju, meditācijas, darbu pie zemes. Un tieši šajā brīdī Aija dzird mūzikas skaņas, kas liecina par nodarbību sākšanos. Aija nebūt Aija, ja viņa nevēlētos ne tikai redzēt, bet arī piedalīties deju nodarbībās!

Vertigo mūsdienās ir viena no veiksmīgākajām un pazīstamākajām Izraēlas deju trupām. Kritiķus tā vienmēr pārsteidz ar satriecošiem horeogrāfiskiem atklājumiem. Bet tas nav viss – uz Vertigo bāzes ir izveidota deju skola, kurā iespējams mācīties citādu attieksmi pret kustību. Gorans, izvaicājot skolas vadītāju, uzzinās, kā atšķiras dejošana studijā no dejošanas šeit, Vertigo. Piemēram, radošo meklējumu process notiek ārā, pie dabas. „Caur cilvēka ķermeni radīt mākslas darbu.”

Kurš gan teicis, ka deja domāta vien tiem, kas stalti pieceļas kājās? Šeit dejo arī cilvēki ratiņkrēslos, un tie, kam jāpārvar lielākie ierobežojumi domāšanā, patiesībā esam mēs. Goran Gora neslēpj, ka viņu aizkustina šeit sastaptie cilvēki. Ne tikai Vertigo, bet Izraēlā vispār. Mūziķis vērtē, ka ikvienam no sastaptajiem, lai cik dažādus darbus viņi darītu, ir kas kopīgs. Tā ir mīlestība, mīlestība, ko šie cilvēki nodot tālāk caur savu darbu tiem, kas izmantos darba augļus. “Ieklausieties savā sirdī, jo jūsu sirds zina, tā ir kā kompass” noslēdz Mirava.

 

Vertigo ciems atrodas īpašā vietā - vietā, kur, kā stāsta Bībele, Dāvids pieveicis milzi Goliātu. Dāvids bija vien mazs aitu gans, kas, atteicies no bruņām, uzveica milzi vien ar lingas palīdzību, bet pēcāk kļuva par jūdu ķēniņu. Kādēļ Miravai šis stāsts patīk, un kādas paralēles tajā atrodamas ar Vertigo ciemu, to uzzināsi raidījumā.

Ko gan Aijas un Gorana dzīvē mainījis šis ceļojums? Aija jūt, ka viņa, pateicoties satiktajiem cilvēkiem, pati ir kļuvusi par nedaudz labāku cilvēku. “Šeit es jūtu, ka ir ļoti daudz cilvēku, kurus pēc tam gribas uz atvadām apskaut. Un tas nav kaut kādas formalitātes dēļ,” savos iespaidos dalās Gorans, kas paguvis iemīļot šo valsti.

Atvadoties no Izraēlas, abi ceļotāji dodas uz vietu, ko dēvē par pasaules malu. Un tā nebūtu Izraēla, ja atvadas būtu nostaļģijas un skumju pilnas. Pa ceļam viņi satiek skolas bērnus, kas stikla traukos vāc smiltis teju neticamās krāsās. Un tad šo idilli pārtrauc griezīgas skaņas no.. saldējuma tirgotāja. Kurš bērns gan nevēlas saldējumu tuksneša vidū? Skaties video un Tu redzēsi, kā Aijai bija jāpacīnās, lai tiktu pie savas porcijas!

Savām acīm ieraugot tā dēvēto pasaules malu, Aiju pārņem neparastas sajūtas - tauriņi vēderā. Arī Tev tā noteikti jāredz! Tās īstais nosaukums ir Makteš Ramon, un tas ir Negevas tuksneša lielākais krāteris. Sev par pārsteigumu, tieši šajā vietā ceļabiedri satika kādus ļoti retus dzīvniekus - nūbiešu kalnu āžus. Ar kādu latvisku cienastu viņi pamieloja ziņkārīgos kustoņus un kā pārkāpa parka noteikumus - par to raidījumā!

Atskatoties uz ceļojumu, Aija nonāk pie slēdziena - šīs trīs lielās reliģijas sadzīvo vienā vietā pateicoties cilvēkiem, kas māk pieņemt un iedvesmot. Savukārt Gorans atzīst, ka no ceļojuma ieguvis pilnīgi ko citu, nekā bija gaidījis, dēvējot Izraēlas braucienu par ceļojumu sevī. “Es drīzāk esmu ieguvis mieru un pārliecību par to, ka Tu spēj kontrolēt savu dzīvi,” nosaka mūziķis, domājot par 10 dienām, kas pavadītas Izraēlā.

Jā, arī ceļojums var būt viens no veidiem, kā nokļūt tuvāk pašam sev. Sajūta pirms mājas durvju aizvēršanas ir satraukuma un gaidu pilna. Uzdrīksties un šajā vasarā dodies ceļā, lai redzētu neredzētas vietas, iepazītu jaunus cilvēkus un dziļāk ielūkotos sevī, paskatoties uz lietām no citas perspektīvas! Dažkārt arī pavisam īss ceļojums var dot milzu gandarījumu!

 

08/06/2018
Atstāt komentāru

Lūdzu, uzgaidiet...