Pagātnes stāsti un mistika Kubā kopā ar NUKO.lv

Neviens ceļojums nevar tik saukts par īstu ceļojumu, ja tajā nav kā noslēpumaina, mistiska un mītiem apvīta, vai ne? Tieši šāds piedzīvojums Tevi gaida šodien, ja dosies līdzi Egonam Dombrovskim un Mārtiņam Opmanim, skatoties video.

Savu dienu mūsu draugi iesāka.. kapos. Viss nav tik ļauni, kā izklausās, un kapi nebūt nav tādi, kādus esam pieraduši redzēt Latvijā – ar smilšainiem pakalniņiem, priedēm un tūjām. Havanas kapi, kas veidoti 19. gs. un nosaukti Amerikas atklājēja Kristofera Kolumba vārdā, drīzāk atgādina marmora pilsētu vai muzeju. Kopumā te atrodas ap 80 tūkstošu kapu pieminekļu, kas izvietoti 4 kvartālos. Ir jāredz, lai noticētu. Teritorija ir milzīga, un pa to stiepjas nevis taciņas, bet gan ielas, pa kurām brauc auto. Iespējams, ka tie ir iespaidīgākie kapi pasaulē, un tie, protams, glabā daudzus aizraujošus stāstus, par kuriem uzzināsi raidījumā.

Kādēļ cilvēki katru dienu nāk un klauvē pie Amēlijas Gory de la Osas kapa pieminekļa un kāpēc pie vienas no kapu kopām novietota marmora suņa Rinti skulptūra? Par to izteiksmīgi pastāstīs Egona un Mārtiņa draugs un pavadonis Jozģiks. Skatoties video Tu arī atklāsi, kādēļ monumentālajā piemineklī par godu bojā gājušajiem ugunsdzēsējiem ir attēlots eņģelis ar aizsietām acīm.

Tāpat ceļabiedru skatienam garām nevar paslīdēt vēl kāds iespaidīgs piemineklis – 20 metrus augsta Jēzus Kristus skulptūra, kuras celtniecību finansējusi pirmsrevolūcijas prezidenta Batistas sieva. Jozģiks domā, ka Jēzus sejas vaibsti ar pilnīgajām lūpām un plato degunu līdzinās kubiešu sejas iezīmēm. Vai tā tiešām ir? Par to vari spriest pats, skatoties video.

Tā kā mūsu varoņi atrodas kalnā, viņu skatienam paveras spāņu celtās aizsardzības būves. Iespaidīgi cietokšņi no abām pusēm sargā ieeju Havanas ostā, kas, kā izrādās, 18. gs. bija bagātākā Jaunās pasaules pilsēta. Vai zināji, ka tieši no Havanas cēlusies leģenda par Karību jūras pirātiem? Skaties raidījumu un atklāj, kā koloniālisma laikmetā havanieši aizsargāja savu pilsētu!

Tomēr pilsēta un tās būves ir tikai daļa no stāsta, jo dvēseli tam piešķir paši kubieši. Tādēļ Egons un Mārtiņš dodas noskaidrot, kam tic kubieši. Lai gan lielākā daļa kubiešu sevi uzskata par katoļiem, tas viņiem nebūt netraucē veikt dažādu citu kultu rituālus. Uz vienu no šādiem slēgtiem santeria reliģijas rituāliem par godu jūras dievietei Jimaijai uzaicināja arī mūsu varoņus. Jāpiebilst, ka cilvēki „no malas” ko tādu var redzēt ļoti reti, kur nu vēl ar TV kameru rokās, un šī iespēja radās vien tādēļ, ka aicinājums nāca no pašas kulta priesterienes – Ijas Lorišas. Lai uzzinātu, kas ir santeria, un pieredzētu šo rituālu, Tev jāskatās raidījums. Varam vien pastāstīt, ka Mārtiņam radās daudzi jautājumi, piemēram, kādēļ uz grīdas ap altāri ir nebeidzami saldumu trauki un ko blakus kulta altārim dara Jēzus Kristus svētbilde. „Tā ir tik nereāla sajūta, ka esi tādā intīmā tumšādaino pasākumā, ‘’ komentē Mārtiņš, „.. cilvēki dejo, pīpē, klaigā un svilpj. Tas viss stils man neiet kopā ar mūsu pieņēmumiem par baznīcu.”

Raidījumā Tu varēsi atklāt arī santeria reliģijas dievu panteonu un uzzināt, cik neticamā veidā tas savijies ar kristīgo ticību. No Āfrikas cēlusies joruba valoda, dievu un cilvēku pasaules saplūšana svēto bungu ritmos un ruma izliešana uz grīdas. Ja tam klāt vēl pievienojam upurēšanu un bembe deju, par ko Egons saka „Dolbī Tev pa maņu orgāniem un velk tādā kā transā iekša,” ir skaidrs, ka garlaikoties nebūs laika. Noskaties video un pārliecinies, vai kādā no klātesošajiem iemājoja dievība oriša! Mēs brīdinām, ka tas nav cilvēkiem ar vājiem nerviem. „Es vienkārši nespēju aptvert, kas tur notiek. Efekts ir iespaidīgs. Vienu brīdi pat likās bailīgi,” atminas Mārtiņš.

Šo dienu mūsu ceļotāji noslēdz mierīgākās noskaņās – vērojot lielgabala zalves no senā spāņu San Karlosa de la Kabanja cietokšņa. Interesanti, ka ceremonija ir tieši tāda, kāda tā bijusi pirms četriem gadsimtiem, un, ja jau aktieris Egons Dombrovskis to sauc par izrādi, tad mums atliek vien viņam ticēt uz vārda. Savukārt to, kādu ceremoniju ir izdomājuši mūsu ceļotāji, uzzināsi jau nākamajā piektdienā.

09/02/2018
Atstāt komentāru

Lūdzu, uzgaidiet...