No 1. janvāra veikalos lētāki augļi un dārzeņi, kas aug Latvijas platuma grādos

Pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes samazinājums augļiem un dārzeņiem līdz 5% dod pirmo rezultātu – cilvēki vairāk pērk tos augļus un dārzeņus, kuriem ir piemērota samazinātā PVN likme, - tā sarunā ar Nuko.lv blogu atzina Latvijas Tirgotāju asociācijas (LTA) vadītājs Henriks Danusēvičs.

Lai arī viņš pauž bažas par atsevišķu piegādātāju godaprātu, kopumā Tirgotāju asociācijas vadītājs ir novērojis, ka pircēji tiešām vairāk pērk tos augļus un dārzeņus, kuriem ir samazināta PVN likme, ja ir jāizvēlas starp diviem līdzvērtīgiem piedāvājumiem.

Atgādināsim, ka no 2018. gada 1. janvāra Latvijā ieviesta pievienotās vērtības nodokļa (PVN) samazinātā 5% likme svaigiem augļiem, ogām un dārzeņiem.

Esi informēts! Kuriem dārzeņiem piemērota samazināta PVN likme?

PVN 5% likme piemērota svaigiem, tostarp mazgātiem, mizotiem, lobītiem, grieztiem un fasētiem, bet ne termiski vai kā citādi apstrādātiem produktiem.

Tas nozīmē, ka samazināto likmi piemēro arī mizotiem, grieztiem kartupeļiem vakuuma iepakojumā vai fasētiem, sagrieztiem kāpostiem un burkāniem iepakojumā, informē Zemkopības ministrijas pārstāvji.

Taču ne saldēti, ne konservēti, ne sālīti, ne marinēti, ne žāvēti augļi, ogas vai dārzeņi nav atbilstoši PVN 5% likmes piemērošanai.

Kuriem augļiem un dārzeņiem ir samazināta PVN likme? Lūk, aplūko šo tabulu:

Dārzeņus pērc tiešsaistē ŠEIT! Arī interneta lielveikalā Nuko.lv tirgojam augļus un dārzeņus ar samazinātu PVN likmi!

Kuriem augļiem un dārzeņiem nepiemēros samazināto PVN likmi?

Samazināto likmi nedrīkst piemērot, piemēram, skābētiem kāpostiem, marinētiem vai sālītiem gurķiem, vārītām bietēm, žāvētiem augļiem, svaigu burkānu salātiem ar pievienotām garšvielām un eļļu.

Nuko.lv interneta lielveikalā vari iegādāties augļus ar samazinātu PVN likmi! Iepērcies ŠEIT!

Interesanti, ka samazināto PVN likmi varēs piemērot arī kartupeļiem, kas paredzēti dzīvnieku barošanai vai āboliem, ko piegādās dzērienu ražotnēm, vai svaigām piparmētrām, ko piegādā, piemēram, kosmētikas ražotnēm.

5% likme ne tikai Latvijā audzētiem dārzeņiem un augļiem

PVN 5% likme jāpiemēro visiem sarakstā minētajiem produktiem neatkarīgi no to izcelsmes valsts,

piemēram, samazināto 5% likmi piemēros arī Polijas vai Nīderlandes āboliem, kā arī ASV audzētām dzērvenēm vai Ķīnā augušiem ķiplokiem.

Eksotiskiem augļiem un dārzeņiem samazināto likmi nepiemēros

PVN 5% likmi nepiemēros tādiem augļiem, ogām un dārzeņiem, kurus Latvijā neaudzē. Piemēram, banāniem, mandarīniem, citroniem, batātēm, kā arī tādiem produktiem, kurus audzē nelielos apjomos - piemēram, arbūziem, melonēm, vīnogām, paprikai, sēnēm.

Viens no PVN 5% likmes ieviešanas mērķiem ir padarīt patērētājiem pieejamākus svaigus un reģionam raksturīgus pārtikas produktus. Turklāt PVN samazinātā likme veicinās Latvijas dārzeņu un augļu ražotāju konkurētspēju un palielinās iedzīvotāju pirktspēju, kā arī samazinātos nelegālo tirdzniecību ar šiem pārtikas produktiem.

 

25/01/2018
Atstāt komentāru

Lūdzu, uzgaidiet...