Nerādi bērnam sliktu piemēru – nelec pāri ugunskuram! Kā izvairīties no traumām gada lustīgākajos svētkos - vasaras saulgriežos

Nerādi bērnam sliktu piemēru – nelec pāri ugunskuram! Kā izvairīties no traumām gada lustīgākajos svētkos - vasaras saulgriežos

Pār gadskārtu Jānīts nāca, līgo, līgo
Savus bērnus apraudzīt-i, līgo.

Šī ir viena no populārākajām Līgo svētku tautasdziesmām, ko katru gadu dzied gan lielie, gan mazie. Lai līgošana šogad būtu lustīga, vecākiem, gluži kā Jānītim tautasdziesmā, būtu jāpieskata un jāaprauga savi bērni. Turpinot rakstu sēriju par bērnu drošību, kas top sadarbībā ar Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcu (BKUS), NuKo.lv blogs piedāvā uzzināt, kas ir populārākās traumas Līgo svētkos un Jāņu dienā, un kam būtu jāpievērš pastiprināta uzmanība, lai svētki tiktu pavadīti bez raizēm.

Katru gadu - vairāk nekā 100 traumu gadījumu

BKUS pārstāvji informē, ka pērn uz Bērnu slimnīcas Neatliekamās medicīniskās palīdzības un observācijas nodaļu 23. jūnijā tika nogādāti 168 bērni, traumas no tiem bija guvuši - 50, savukārt 24. jūnijā - 207, traumas no tiem - 60.

Šie skaitļi ir samērā līdzīgi citām nedēļas nogalēm, kad ārā ir silts un labs laiks. Piemēram, šogad 2. jūnijā bija 62 traumu pacienti, 8. jūnijā bija 56 traumu pacientu, salīdzinoši 7. jūnijā - 32 traumu pacientu.

Ārsti norāda, ka gūto traumu veidi īpaši neatšķiras no citām vasaras nedēļas nogalēm, tomēr svarīgi tos atgādināt.

Uzmanīgi - karsts!

2016. un 2017. gadā vasaras saulgriežos BKUS tika nogādāti pacienti, kuri krituši no augstuma, bērni, kuri guvuši traumas, lēkājot batutā, šūpojoties, spēlējot futbolu vai volejbolu, dauzoties vai braucot ar velosipēdu.

Bijuši gadījumi, kad bērni applaucējas ar karstu dzērienu, guvuši apdegumus saulē, tāpat raksturīgas ar ūdeni saistītas traumas (neveiksmīgi atsities pret ūdens gultni vai laivu, sagriezies ar asu priekšmetu, kas bijis ūdenī) un traumas, kas radušās no ērču, odu un suņu kodumiem.

Tomēr ārsti uzsver - īpašu vērību gan svētkos, gan arī visas vasaras sezonas laikā būtu jāvelta ugunskuram un grilam.

Arī iepriekšējos gados Līgo un Jāņu laikā bijuši gadījumi, kad bērns savainojies ar iesmu, iekāpis šķietami izdzisušā ugunskurā (karstums apakšā var saglabāties vēl nākamā dienā), piedur roku karstam grilam, iekritis ugunskurā vai guvis apdegumus no dzirkstelēm. Uzmanīgiem jābūt arī ar degšķidrumu – tam jāatrodas bērniem nepieejamā vietā un nekādā gadījumā indīgus šķidrumus nevajadzētu turēt limonādes pudelēs.

Tāpat svētku laikā būtu jāpievērš uzmanība, ko ēd bērni un vai viņi neaizmirst padzerties. Pacienti ar vēdergraizēm vai aizcietējumiem bieži ierodas slimnīcā pēcsvētku laikā.

Dodot bērnam ēst, viņš ir jāapsēdina mierīgi pie galda. Skrienot un vienlaicīgi ēdot, bērns viegli var aizrīties.

Ko darīt, ja bērns guvis apdegumus?

* Apdeguma vietu jādzesē zem vēsa, vēlams tekoša ūdens vismaz 10 minūtes. Pēc tam var uzlikt vēsu, slapju dvieli;
* dzesēšanas laikā uzmanīgi novelciet apģērbu. Ja drēbes ir pielipušas, neplēsiet tās nost un ūdeni lejiet uz apģērbu vai starp apģērbu un ādu;
* nekonsultējoties ar ārstu, nelieciet neko uz brūces, kā arī nepārplēsiet tulznas.

BKUS atgādina, ka Neatliekamās medicīniskās palīdzības un observācijas nodaļa vasaras saulgriežos strādās cauru diennakti. Hronisku un vieglu veselības traucējumu gadījumos aicinām vecākus brīvdienās sazināties ar ģimenes ārstiem vai dežūrārstiem, lai slimnīcas mediķi varētu vairāk koncentrēt spēkus, palīdzot bērniem ar smagām veselības problēmām.

Ja rodas veselības problēmas svētku laikā un ģimenes ārsts nav pieejams, ir iespēja zvanīt uz Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001 vai doties arī pie tuvākā dežūrārsta.

Gadījumos, kad apdraudēta bērna dzīvība, ir jāvēršas pie Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta, zvanot uz tālruni 113 vai jādodas uz tuvāko steidzamās palīdzības punktu.

Raksts tapis sadarbībā ar gardajiem un veselīgajiem "Alma" jogurtiem!

20/06/2018
Atstāt komentāru

Lūdzu, uzgaidiet...