Nākotne jau ir klāt! Daži klikšķi līdz piegādei mājās JEB jaunākās iepirkšanās tendences!

Jau tagad nākotne klauvē pie durvīm, un daudzas lietas, kas agrāk likās "augstākās tehnoloģijas", tagad vairs nevienu nepārsteidz. Piemēram, veikalā "novicināt" telefonu gar karšu lasītāju un - pirkums veikts! Vai arī - daži klikšķi mobilajā ierīcē - un, hops!, pirkums veikts! Kādas ir nākotnes tendences un, kas ne mazāk svarīgi - kā izmantot tehnoloģijas un jaunākās iespējas droši? Jautājām bankas "Citadele" ekspertam Mārtiņam Bergmanim.

Nākotnē arvien vairāk cilvēki iepirksies, izmantojot mobilo telefonu

Gluži kā citur pasaulē, arī Latvijā pirkumu skaits interneta veikalos un servisos pakāpeniski pieaug. Pircēju īpatsvars, kuri veic pirkumus internetā, nākotnē tikai augs, palielināsies arī to uzņēmumu skaits, kuri pārdos savas preces internetā. “Uzņēmumi ne tikai informē par savām precēm interneta vietnēs, bet arī kļūst par pilnvērtīgiem e-komercijas tirgotājiem, piedāvājot iepirkties un veikt apmaksu par precēm un pakalpojumiem, kā arī piegādi attālināti,” stāsta bankas “Citadele” speciālists Mārtiņš Bergmanis.

“Latvijā to veicina augsta interneta pieejamība un tas, ka ik gadu pieaug viedtālruņu lietotāju skaits,” norāda eksperts.

Viņš skaidro, ka atsevišķos e-komercijas sektoros pirkumu skaits aug tieši no mobilajām ierīcēm.

“Faktiski pirmo reizi tas šogad sasniedz fiksēto datoru lietotāju pirkumu skaitu. Tas nozīmē, ka e-tirgotājiem ir jāseko šīm tendencēm un savus e-veikalus jāpadara ērti lietojamus arī mobilajā vidē,” pauž Bergmanis.

Iepirkšanās internetā un drošība! Ko darīt, lai Tevi neapzog interneta garnadzis?

Kas jāņem vērā, lai, iepērkoties internetā, kiberzagļi nenozog Tavus kartes vai bankas piekļuves datus? Vai var uzticēties vietnēm, kur Tavi dati tiek saglabāti un katru reizi nav jāievada? “Citadeles” speciālists Bergmanis stāsta:  “Iepirkšanās internetā Latvijā ir gana droša, jo e-tirgotāji un bankas Baltijā kopumā izmanto drošus risinājumus”.

“Tāpat arī karšu organizācijas VISA un MasterCard nosaka augstus standartus, kurus ir jāievēro visiem, kas izdod, apkalpo, nodrošina iespējas norēķināties ar karti. Protams, nelieli riski pastāv jebkurā mūsu dzīves jomā,” saka bankas pārstāvis.

Daži praktiski padomi, lai iepirktos internetā droši!

  • Esiet uzmanīgi, ja tas nav Latvijas interneta veikals vai veikala nosaukums nav pazīstams. Vēlams izlasīt internetveikala pirkuma vispārējos noteikumus vai arī nepazīstamos veikalos neiepirkties.
  • Glabājiet dokumentus, kas saistīti ar veiktajiem pirkumiem. Atzīmējiet arī to interneta veikalu mājas lapu adreses, kuros esat iepircies.
  • Kartes PIN kodus vai citu savu finanšu informāciju nesūtiet nevienam nekādā veidā. Tā ir konfidenciāla informācija.
  • Nekad neuzrādiet informāciju, kas nav saistīta ar jūsu pirkumu. Piemēram, neizpaudiet tirgotājiem tādu informāciju kā: PIN kods, dzimšanas datums, kartes kredītlimits, identifikācijas dokumentu dati, mātes pirmslaulības uzvārds, norēķinu kartes parole.

Norēķins ar telefonu vai ar uzlīmi! Kas tik interesants nav pieejams Latvijā!

Latvija un Baltijā iespēja norēķināties, izmantojot bezkontakta norēķināšanās metodi, pieaug ļoti strauji, norāda Bergmanis.

“Vairākums Latvijas banku šobrīd saviem klientiem piedāvā kartes ar bezkontakta norēķina iespēju, izmantojot standarta maksājumu karti. Citadele saviem klientiem piedāvā iespēju norēķināties ar Android telefonu, izmantojot bankas aplikāciju ar uzlīmi, ko ērti uzlīmēt uz telefona, un aproci,” skaidro eksperts.

Tajā pašā laikā viņš atzīst, ka karšu infrastruktūra jeb maksājumu karšu pieņemšanas termināli, kuras atrodas veikalos, šobrīd vel nav 100% nomainīti uz tādiem, kas pieņem bezkontakta kartes un citus maksāšanas līdzekļus.

“Tomēr Latvijā ir vairāk nekā 15 000 tirdzniecības vietu, kur ir uzstādīti bezkontakta termināli un tie tiek mainīti arī citās tirdzniecības vietās, jo Eiropā ir noteikts, ka līdz 2020. gadam visiem termināliem jābūt ar iespēju maksāt ar bezkontakta maksājumu kartēm vai ierīcēm,” sacīja eksperts.

Interneta veikals Nuko.lv arī tagad piedāvā iespēju norēķināties ar karti, kad dati tiek saglabāti un tie katru reizi nav jāievada. “Jā, šī maksājumu apstrādes metode nav jauna, tomēr jāatzīst, ka to tiešām izmanto uzņēmumi, kuri domā par klientu ērtību un to ka “ērti” norēķini nozīmē "pircējus, kuri iepirksies atkārtoti". Viņš skaidro, ka mūsdienās galvenā tendence ir panākt “iespējami maz klikšķu ceļā no preces ieraudzīšanas līdz tam brīdim, kad par preci ir jau samaksāts. Viennozīmīgi, skatoties no pircēju komforta viedokļa, šī ir nākotnē pieprasītākā maksājumu metode.”

Iepērcies viegli! 

12/10/2017

Komentāri

  • Dainis

    Pilnīgi atbalstu šo digitalizāciju! Tas ir ātri, ērti un mūsdienīgi. Sekojot līdzi saviem ieradumiem jau sen pamanīju, ka vairākas lietas arī jau pērku tikai online vidē: piemēram, sporta drēbes un aksesuārus ( https://lv.sportsdirect.com/), mājas preces un dažas pārtikas preces ( no ierastā https://nuko.lv), pat dāvanas ērtāk pirkt internetā ( https://www.davanuserviss.lv/davanas-pa-kategorijam/ziemassvetku-davanas-uznemumiem ). Kādus pirkumus vēl var iegādāties digitāli? Dalaties, ko jūs parasti pērkat tiešsaistē?

    Atbildēt
Atstāt komentāru

Lūdzu, uzgaidiet...