Lielā ''Pasaules aptieka'' - Malaizijas lietusmeži

Mēs Tev piedāvājam lielisku iespēju patverties no dzestrajiem rudens vējiem - dodamies tieši uz džungļiem! Šoreiz paviesosimies pasaules vecākajā lietusmežā, apciemosim ''senos cilvēkus'' no Bateku cilts. Mēs iemācīsimies iegūt uguni, atšķirt ēdamus augus un sarunāties ar gardegunpērtiķiem! Džungļi - labākā vieta brīnumu meklēšanā!

Laipni lūgti džungļos! Mūs šodien sagaida patiesi neaizmirstamas emocijas. Dodamies uz vienu no reģiona visvecākajiem lietusmežiem, kas ir 130 miljonu gadu vecs! Šķiet, prātam neaptverami! Par lietusmežiem dēvē mežus ar ļoti augstu nokrišņu  daudzumu gada laikā. Neskatoties uz to, ka tie aizņem vien 6% procentus Zemeslodes, šeit mājvietu radusi vairāk kā puse visu zināmo dzīvnieku un augu. Turklāt, te mīt arī miljoniem līdz šim vēl zinātnei nezināmu dzīvo organismu sugu. Iespējams, iekpriekš nezināji, taču te tika atklāta vairāk kā ceturtdaļa dabīgo medikamentu. Ne velti, lietusmežus dēvē par ''Lielo pasaules aptieku''. Dodamies vērt vaļā šo dārgumu lādi!

Malaizijas džungļus veido tropiskie lietusmeži un tieši šie - Nacionālajā parkā Taman Negara - ir vecākie pasaulē. Jau sperot pirmo soli šajos džungļos, pārņem sirreāla sajūta. Viss elpo, krikšķ, brakšķ, smaržo...Aija ir stāvā sajūsmā par visu, ko redz, dzird un jūt. Jaatzīst, ka viņai diezgan precīzi izdevās ātrast vārdus, lai aprakstītu šo burvību: ''Rauj jumtu nost!''. Un nevar nepiekrist. Šī ir pavisam cita pasaule - noslēpumaina un vilinoša. Un zaļās krāsas te ir tik sulīgas, dzīvīgas un spilgtas! Tropiskajiem lietusmežiem ir daudzlīmeņu sruktūra un katrā līmenī ir savs mikroklimats. Vislielākā biodaudzveidība atrodas 3. līmenī, kas atrodas 30-40 m virs zemes. Un mums būs to iespēja baudīt! Šim nolūkam pie kokiem piekārti tilti. Sajūtas, staigājot pa tiem- neprakstāmas! 

Rūpīgi ieklausoties lietumeža radītajās simfonijās, var sadzirdēt arī cilvēku balsis, kuriem džungļi jau gadsimtiem ir dzimtās mājas. Vietējie tos sauc par ''orangasli'' - kas tulkojumā no malajiešu valodas nozīmē ''senie cilvēki'' (aborigēni)Dosimies pie viņiem ar dāvanām un mēģināsim iejusties šajā dabiskajā un diezgan unikālajā vidē. Kā izrādās, orangasli mūsdienās ir palikuši tikai kāds 0,5% no valsts iedzīvotajiem. Orangasli tiek iedalīti 18 subetniskajās grupās. Japiemin, ka valsts aktīvi mēģina integrēt šos iedzīvotājus mūsdienu dzīvē, taču ne visas ciltis pieņem šo aicinājumu.

Cilts, ko apmeklēja mūsu ceļotāju grupa, ir bateki. Bateki civilizācijas veltes izmanto tādā mērā, kādā tas ir viņiem izdevīgi. Bateki ir viena no skaitliski vismazākajām orangasli tautām un dzīvo ciltīs, ģimenēs ar vadoni priekšgalā. Vecākais vīrs ģimēnē arī kļūst par vadoni. Mūsu satiktais vadonis, kas ir arī šamanis, pastāstīs mums daudzas interesantas un aizraujošas detaļas par cilts noteikumiem, paražām, tāpēc notekti skaties video! Lai gan cilts vīri bija draudzīgi un visai pozitīvi noskaņoti, cilts dāmas, Aijasprāt, uz mums raudzījās pavisam uzmanīgi un, šķiet, ar aizdomām. Ar dāmām nesadraudzējāmies, taču ar bērniem gan!

Pēc bateku domām, sieviešu darbs ir dzemdēt un pieskatīt bērnus, vīriešu darbs - iet medībās. Hmm...Par to, protams, vēl varētu padiskutēt, bet ne šoreiz! Medīti te tiek tikai tādi dzīvnieki, kas mīt kokos - putni, mērkaķi...Dzīvnieki, kas staigā pa zemi, tiek uzskatīti par netīriem. Lūk, tā! Mums tiks arī parādīts veids, kā tiek medīti šie dzīvnieki. Skats ir tiešām pārsteidzošs! Precīzi mērķī!

Uguns iegūšana ar pieejamo lietu palīdzību - vēl viena prasme, kurai jāpiemīt katram cilts vīrietim. Izrādas, te jau sen pazīst sērkociņus, taču tradicionālais veids ir goda jautājums. Arī Jānis vēlējās pamēģināt šo vīru štelli. Kā jau pierasts, no malas izskatās daudz vieglāk, nekā ķeroties pie lietas.  Bateki ir animisti, kas nozīmē - tic dabas gariem. Viss, kas ir apkārt - pieder džungļiem. Cilts locekļi savā starpā dalās gandrīz ar visu, kas  viņiem ir. Beteki cenšas vienmmēr atsaukties citu lūgumam, jo pastāv uzskats, ka to, kurš atteiks otra cilvēka lūgumam, gari sodīs - noraidot viņa lūgumus. Viss vienkārši un saprotami!

Tālāk dodamies uz īstu zvēru uz putnu paradīzi - Borneo! Daudzas no šīm dzīvajām radībām ir endēmiķi, kas nozīmē - sastopami tikai te, tāpēc, lai izburtos cauri visiem šiem dabas brīnumiem, ir nepieciešams zinošs ceļabiedrs. Un tāds, bez šaubām, ir Terenss - atraktīvs un erudīts vīrs, ar ko iedraudzējāmie un viņam līdzās kļuvām vēl zinošāki. Piecus gadus līdzdarbojoties džungļu ekspedīcijā, Terenss, šķiet, ir iepazinis katru dzīvo radību un ir ieguvis unkālu spēju ieraudzīt to, ko mēs ar neapbruņotu aci neieraudzītu! Terenss, gluži kā tāds Mauglis, saplūst ar dabu un tajā notiekošajiem procesiem. Fantastiski!

Re - orangutans! Taču varētu būt arī parasts mērkaķis, lai gan kustās un smaržo kā orangutans. Cik labi, ka mums līdzās ir Terenss, lai tiktu skaidrībā, kas ir kas. Amizants  fakts - kad orangutans redz cilvēku, tas slēpj seju, jo domā, ja viņš neredz mūs, arī pats nav redzams. Orangutans ir vistuvākais cilvēkam pēc DNS pērtiķis. Agrāk orangutani mitinājās visā DA - Āzijas teritorijā, taču tagad tos var sastap tikai Sumatrā un te - uz Borneo salas. Lai novērstu šo burvīgo radību pilnīgu izzušanu, tika izveidots orangutanu rehabilitācijas centrs - Sepilok, kur tiek nogādāti dzīvnieki, kas nokļuvuši nelaimē cilvēku vainas dēļ. Centrā dzirdētie stāsti jau atkal pārsteigs ar to, cik gan nežēlīgs un nejēdzīgs var būt cilvēks...Atceries - mē esam atbildīgi par to, ko esam pieradinājuši!

Mūsu viskvēlākā vēlēšanās bija redzēt zvērus viņu dabiskajā vidē - brīvus un nepiespiestus, tādēļ sekojam ieteikumam un dodamies pie Kinabatangan upes, jo runā, ka pirms saulrieta te nāk dažādi zvēri. Te var ieraudzīt ziloņus, gardegunpērtiķus, gibonus, leopardus un dažreiz, ja ļoti paveicas, pat degunradžus! Un cik ļoti paveiksies mums? Skaties video!

Brauciens bija patiesi saviļnojošs un emocionāls. Grūti noticēt savām acīm. National Geographic te un tagad! Borneo gari šodien patiesi bija mūsu pusē un ļāva ieraudzīt vairākas dabas bagātības. Kā, piemēram, gardegunpērtiķus, kurus var sastapt tikai uz Borneo salas. Pēc izskata ārkārtīgi neparasti un amizanti radījumi. Kam patiesībā domāts garais deguns? To Tu beidzot uzzināsi, noskatoties video. Gardegunpērtiķiem ir ļoti īpaša valoda, kuru Terenss mums arī nodemonstrēs. 

Lieliskā kompānijā laiks paskrien vēja spārniem. Šī ceļojuma sērija ir noslēgusies, bet mēs Tevi gaidām atpakaļ jau nākošnedēļ!

 

 

 

 

05/10/2018
Atstāt komentāru

Lūdzu, uzgaidiet...