Labas ziņas: ja Tev ir sāpīgas mēnešreizes un izteikts PMS, gadiem ritot, situācija var uzlaboties

Labas ziņas: ja Tev ir sāpīgas mēnešreizes un izteikts PMS, gadiem ritot, situācija var uzlaboties

Gadiem ritot uz priekšu, arī sievietes menstruālais cikls mainās un attīstās. Tas nozīmē, ka tām sievietēm, kuras jaunbībā piedzīvo gan fiziski, gan emocionāli smagas menstruācijas, ir cerība, ka, gadiem ritot, situācija var uzlaboties. 

Ik mēnesi sievietes visā pasaulē dažādos vecumos piedzīvo menstruācijas, taču ginekologu novērojumi par realitāti rāda - bieži vien par to, kas notiek mūsu, daiļā dzimuma pārstāvju, ķermenī, pašas sievietes nemaz tik labi informētas nav. 

Vaicājām ginekoloģem Ivetai Iļjenkovai, kā gadiem ritot uz priekšu, izmainās šis dabiskais process sievietes ķermenī. 

"Sievietēm kļūstot vecākām, arī menstruālais cikls mainās un attīstās. Proti, noregulējoties hormonālajiem līmeņiem, noregulējas arī menstruālie cikli. Tos var stipri ietekmēt arī tādi dzīves notikumi, kā dzmedības un perimenopauze," norāde ginekoloģe.

Pusaudžu gadi - psiholoģiski pārdzīvojumi un neparedzamas menstruācijas

"Pusaudžu laikā aptuveni trīs gadus pēc menstruāciju sākšanās (vidēji 13 g.v.), cikli ir neregulāri,  tie var ilgt no 21 līdz 45 dienām. Varbūt atceraties, cik tās bija neparedzamas – tās sākas galīgi ne tad, kad tās gaidījām, tās mēdzas mūs pārsteigt nesagatavotas. Tas ir saistīts ar to, ka hormonālās regulācijas sistēma un dzimumorgāni vēl nav īsti nobrieduši. Vēl viens nozīmīgs faktors ir emocionālie pārdzīvojumi – tie var stipri ietekmēt MC un pusaudžu vecumā to šo pārdzīvojumu ir ļoti daudz," skaidro ginekoloģe Iļjenkova.

Jaunībā palīdz hormonālā kontracepcija un - grūtniecība

Ginekoloģe skaidro - tuvojoties 20 gadu vecumam, sievietes cikli sāk normalizēties un noregulēties, kas ir ļoti labas ziņas. Taču tajā pašā laikā PMS simptomātika un sāpes menstruāciju laikā nekur nepazūd un var pat kļūt stiprākas.

Lasi vairāk: PMS ir tikai sievietes galvā? Mīts vai patiesība?

Kā tad cīnīties ar nevelāmo un dzīvi apgrūtinošo PMS? Ginekoloģes ieteikums - jāmaina dzīvesveids! "Pietiekami daudz miega, regulārs sports, atturēšanās no smēķēšanas – tas viss atvieglo PMS simptomātiku. Daudzas sievietes mūsdienās šajā vecumā sāk izmantot hormonālo kontracepciju – vai tā ir hormonālā intrauterīnā spirāle, vai tabletes – šīs metodes arī palīdz noregulēt menstruālos ciklus, kā arī ievērojami samazina PMS simptomus, sāpes menstruāciju laikā, kā arī menstruālo asiņošanu! Un vēl viena svarīga lieta, kas palīdz – grūtniecība!" smaidot uz dabisko "līdzekli pret PMS", norāda daktere.

30 gadu vecums - vai beidzot var uzelpot?

Tuvāk 30 gadu vecumam cikli sievietei ir noregulējušies un parasti, ja sieviete dzīvo veselīgu dzīvesveidu, tie rit kā “pēc pulksteņa”. Arī PMS simptomātika kļūst ievērojami mazāka! Izņēmums varētu būt tās sievietes, kas visus savus 20-tos gadus  ir lietojušas kontracepciju un pēkšņi pārstājušas grūtniecības plānošanai.

Šajā vecumā vairāk sekojiet izmaiņām menstruālajos ciklos – ja tie pēkšņi kļūst neregulāri, ļoti sāpīgi vai ir ievērojami stiprāka menstruāla asiņošana – vēlams apciemot savu ginekologu.

Pēc 30 gadu vecuma sasniegšanas, daudzas sievietes sāk domāt par pēcnācējiem un biežāk sāk dzemdēt. Atcerieties, ka pēc grūtniecības menstruācijas mainās – tām var mainīties gan regularitāte, gan intensitāte – bet, vai tā būs stiprāka, vai vājāka – neviens nevar paredzēt.

40 gadi - sākas "īsta jautrība"

Saskaņā ar dakteres teikto - pēc 40 gadu veccuma sākas īstā jautrība. Tuvojoties menopauzei, kas vidēji sākas 50 gados, sākas izteiktas hormonu svārstības organismā. 8-10 gadus pirms menopauzes ķermenis sāk “gatavoties reproduktīvā vecuma nobeigumam”, jeb tam, ka sievietei pavisam beigsies menstruācijas.

Normālo hormonālo izmaiņu dēļ, cikli un ovulācija kļūst neregulārāki, estrogēna kāpumi un kritumi var izraisīt stiprāku menstruālo asiņošanu, starpmenstruālas smērēšanās epizodes un izteiktāku PMS. Par perimenopauzālo laiku var teikt vienu: paredzams ir tikai tas ka nekas nav paredzams, saka ginekoloģe.

Viņa akcentē - nedrīkst arī aizmirst, ka, neskatoties uz neregulārajiem mēnešreizēm, tik un tā var palikt stāvoklī. Menopauze iestājas tad, kad sievietei nav bijušas menstruācijas veselus 12 mēnešus. Un  arī pēc menopauzes obligāti jāatceras regulāri apmeklēt savs ginekologs!

Ginekoloģes ieteikums:

Lai kāds būtu jūsu vecums, atcerieties, ka menstruālie cikli var daudz ko pastāstīt par jūsu veselību, līdz ar to, parādoties kādiem neparastiem simptomiem, kas agrāk nav bijuši, vēlams konsultēties ar savu ārstu.

 

06/03/2019
Atstāt komentāru

Lūdzu, uzgaidiet...