Kameronas augstiene - angļu mājiņas Malaizijas džungļos

Aidā prom no pilsētas - dodamies dabā! Šoreiz mūsu piedzīvojumi Malaizijā aizraus Tavu elpu, sasildīs sirdi, līdz dzīlēm iepriecinās dvēseli un, iespējams, pat piešķirs Tavai dzīvei citu jēgu. Skan pārāk vilinoši, lai nedotos kopā ar mums! Vai ne?

Par lielu prieku Jānim, šodien dosimies prom no pilsētas tuvāk brīnumainajai Malaizijas dabai. Neskatoties uz patiesi modernajām šosejām, ceļmalās joprojām tirgo to pašu vienkāršo ēdienu - lemaku - kokospienā vārītus rīsus kopā ar dažādām piedevām: vistas gaļu, zivīm, garnelēm, zaļumiem. Lai gan dikti vienkāršs, tomēr tas ir unikāls tradicionālais ēdiens, kas lieti noderēja sendienās, kad vienīgais transporta veids bija buļļu pajūgi un ceļš aizņēma ilgu laiku. Lemaki kalpoja kā lieliska ceļa maize. Aija ar Jāni to arī nosmeķēs, tāpēc steidz skatīt video, lai uzzinātu, kā gan tas garšo!

Iestiprinājušies ar lemakiem, izbraucam uz Kameronas augstieni, kur paveras tik raksturīgās Indijas ainas ar, šķiet, bezgalīgiem tējas laukiem, kuri te kāpj kalnā, te atkal krīt, un tā – līdz horizontam. Cameron Highlands ir slavena ar savām tējas plantācijām un te visu gadu ir apuveni 20°C silts, kas kombinācijā ar sauso kalnu gaisu veido ideālus apstākļus tējas audzēšanai. Nosaukta šī maģiskā vieta ir par godu seram Viljamam Kameronam - britu mērniekam. 1885. gadā mērniekam tika dots uzdevums izmērīt jaunās teritorijas un ierakstīt tās kartēs. Tā arī tika atklāta šī brīnišķīgā vieta. Drīz vien arī citi briti, kalnienes skaistuma sajūsmināti, aktīvi sāka apgūt jaunās zemes.

Izstaigājot sulīgi zaļās tējas plantāciju taciņas un uzzinot par tējas vākšanas specifku, mūsu nemainīgi lieliskais gids Pols nolemjs mūs pacienāt ar ķīniešu tradicionālajiem dzērieniem - no tējas un zālītēm. Ar sajūsmu piekrītam šim piedāvājumam. Jāatzīst, ka tomēr mazliet māc bažas, vai gan tēja nebūs dikti štengra, taču, Pola mudināti, mēģinam visu, ko piedāvā. Pat tēju želejas veidā! Tēju ir jāprot dzert un, kā teiktu Pols: ''Kad Tu izdari kļūdu, Tu sajūti rūgtumu. Tā ir dzīve.'' Lūk, izrādas, ka tējas dzeršanu var salīdzināt ar dzīvi!

Tējas uzlādēti un pacilāti, dodamies tālāk. Apmeklējot vietējo tirgus laukumu, mums būs iespēja nogaršot dažādu augļu hibrīdus, kas veidoti tepat, Kameronas augstienē. Tos veidojoši Lauksaimniecības universitātes studenti. Un radošuma šiem studentiem patiesi ir pārpārēm! Zemeņu un džombu augļa hibrīdi, džombu un ābola hibrīdi, āboli ar izmainītu DNS - lūdzu, skaties un brīnies! Taču mūsu mērķis, apmeklējot šo tirgu - iepazīties D-Āzijas leģendu - durianu. Tā ''smarža'' jau izplatījusies pa visu tirgu. Atliek to tikai pagaršot, kas, jāatzīst ir pamatīgs izaicinājums mūsu ceļotājiem. Jautāsiet, kāpēc? Nu..praktiski visās viesnīcās pie ieejas ir pielikta zīme - ''IEEJA AR DURIANU AIZLIEGTA''. Šķiet, tas pavēsta priekšā pietiekoši...Skaties video, kā mums gāja ar šo leģendāro augli!

18. gs. beigās, kā zināms, sākās  britu kolonizācija, kad briti holandiešiem atņēma Malaku. Tieši te, Cameron Highlands, angļu klātbūtne ir jūtama visvairāk. Par kolonizāciju vistiešāk liecina arī daudzās angļu stila mājiņas, tapēc Aijai brīžiem rodas sajūta, kā tā nepavisam nav Āzija, kur viņa atrodas. Izrādās, ka Cameron Highlands sendienās bija britu galvenais kūrorts Malaizijā un, škiet, viss tika veidots tā, lai paši briti justos kā mājās. Jāatzīst, ka arī mēs te jūtamies omulīgi un patīkami, gluži kā mājās.

Ieejot iekša vienā no mājiņām, kas, izrādās, ir arī viesnīca, mūs acumirklī pārņem visaptverošs miers. Deg sveces, kvēlo kamīns, skan Šopēns...Un šajā patīkamajā gaisotnē par mūsu sarunasbiedru kļūst daiļā Kristala - ķīniete, gērbusies indiešu sari, lieliskām angļu valodas prasmēm. Nu, pamatīgs sajaukums! Taču pie tā mēs Malaizijā jau esam pieraduši. Kā pavēstīja Kristala, tā nepavisam nav nejaušība, ka viņa tērpusies indiešu sari. Tieši šodien tiek svinēti vieni no svarīgākajiem hinduistu svētkiem - Divali. Par lielu laimi arī mēs esam uzaicināti uz šo svētku svinībām pie kādas ģimenes, tāpēc atvadāmies no Kristalas un dodamies līksmot!

Divali ir gaismas festivāls – vieni no vislielākajiem Indijas svētkiem, kad it visur tiek iedegtas sveces, lampiņas, notiek uguņošanas. Arī mūs sagaida ļoti gaišā, košu krāsu izdaiļotā namā, kur tiekam iepazīstināti ar ārkārtīgi viesmīlīgu namatēvu. Pavisam drīz sākas īsta svētku jezga, cilvēki sāk nākt viens pēc otra, kas vēl tikai vairāk pastiprina īpašo svētku sajūtu. Divali galvenā tēma saistīta ar gaismas uzvaru pār tumsu. Divali iezīmē arī lietus sezonas beigas un ziemas sākumu, lauksaimnieki pabeidz ražas novākšanu, tāpēc ir svarīgi pielūgt pārpilnības, auglības un bagātības dievieti Lakšmi. Mēs šo svētku ietvaros iedegsim sveces un eļlas lampiņas, apdavināsim viens otru, veidosim ''krāsu skaistumu'' no krāsotiem rīsiem un izskaņā darīsim kaut ko tādu, kas Malaizijā ir nelegāli, taču..svētkos jau mazliet var, vai ne?

Uz šīs svētku nots arī atvadāmies no Tevis. Nes gaismu sevī un pasaulei! Līdz nakošajai reizei!

28/09/2018
Atstāt komentāru

Lūdzu, uzgaidiet...