Jeruzalemes vecpilsētas kvartālu stāsti

Arī šodien turpināsim iepazīt vienu no pasaules senākajām pilsētām, kur sev mājvietu raduši gan musulmaņi, gan jūdi, gan kristieši – Jeruzalemi. Aicinām Tevi doties līdzi Aijai un Goran Goram Jeruzalemes vecpilsētas šaurajās ieliņās, kas sevī slēpj tik daudz! Musulmaņu kvartāls un austrumu audumu tirgonis, tradicionālās keramikas meistars armēņu kvartālā, grieķu pareizticīgo mūks Jeruzalemes kristiešu kvartālā. Katram no satiktajiem cilvēkiem ir savs stāsts par Jeruzalemi. Uzzini, kā šajā unikālajā pilsētā spēj sadzīvot dažādās tautas, kultūras un reliģijas!

Rītu mūsu ceļotāji sāk ar pastaigu gar pilsētas domes ēku. Vai zināji, ka Jeruzaleme, līdzīgi kā Berlīne, savulaik bijusi sadalīta divās daļās, starp Izraēlu un Jordāniju? Par šo laiku kādu komisku notikumu pastāstīts mūsu gids Mihaels. Pateiksim vien priekšā, ka svarīgu lomu šajā stāstā spēlēs mūķenes zobu protēze.

„Jeruzalemē cilvēki [ar dažādu reliģiju] ir spiesti dzīvot kopā,” nosaka Mihaels, vedot Aiju un Goranu iekšā Vecpilsētā. Ir dažādas mazas zīmes, kas liecina par katras mājās iedzīvotāju piederību konkrētai grupai. Goranam šķiet, ka Jeruzalemes vecpilsēta ir tik nesaprotama „kā sievietes somiņa.” Tomēr patiesībā te nemaz nevalda haoss. Vecpilsēta ir sadalīta 4 kvartālos – musulmaņu, kristiešu, ebreju un armēņu. Vietējie te orientējas diezgan labi.

Ekspedīciju Jeruzalemes vecpilsētā ceļabiedri sāk ar lielāko un visvairāk apdzīvot kvartālu – musulmaņu. Šeit starp suvenīru bodītēm var atrast slavenu audumu veikalu, kura īpašnieks ir Bilalams Abu-Kalafs. Viņš ir īsts austrumu audumu tirgonis ceturtajā paaudzē, un viņa senči Jeruzalemē nonākuši kopā ar Saladinu. Uzzini, kā atšķiras dažādu reliģiju pārstāvju apģērbs ikdienā un svētku dienās! Ieraugi audumus, kas maksā tūkstoš un vairāk eiro metrā, greznoti ar īstu zeltu! Indija, Maroka, Sīrija un daudzas citas valstis, kas lepojas ar aušanas tradīcijām – šeit katrs var atrast sev ko sirdij tuvu. „Vispār tie audumi ir ļoti skaisti, teikšu kā ir,” atklāj Aija.

Jeruzaleme ir dzimtā pilsēta arī cilvēkiem, kuriem ir cita pavalstniecība. Ceļotāji satika kāda suvenīru veikala īpašnieku, palestīnieti. Viņš pabeidzis katoļu skolu Jeruzalemē, bet pats ir musulmanis, un pārzina 11 valodas. „Šī valsts ir priekš visiem. Normāli cilvēki viegli sadzīvo viens ar otru, politiķi visu sarežģī. Šī ir brīnišķīga valsts,” rezumē tirgonis.

Jeruzalemes vecpilsētā nav nekas neparasts redzēt kareivjus ar automātiskajiem ieročiem plecos. Kā tas liek justies Aijai un Goranam, vai viņi staigā baiļu atmosfērā un ir aizdomu pilni? Par to pastāstīs mūsu ekspedīcijas varoņi paši.

Armēņu kvartāls ir mazākais no kvartāliem, bet tā kopiena ir viena no senākajām. Šeit var iepazīties ar armēņu virtuvi, kultūru, vēsturi un ar tradicionālo armēņu amatniecību. Džordža un Dorinas Sandruni darbnīcā var redzēt, kā apgleznot izslavēto armēņu keramiku. Bet Aija un Gorans neizspruks cauri tikai ar skatīšanos – viņiem būs jāglezno arī pašiem! Kamēr viņi nopūlējās, radot savus mākslas darbus, Džordžs izstāstīja par armēņu keramiķu vēsturi Jeruzalemē, kas neparastā veidā saistīta arī ar musulmaņiem. Viņa vecvecāki ieradušie pilsētā pirms teju 100 gadiem, bēgot no genocīda Turcijā. „Lieta tāda, ka šajā pilsētā Tu nevari nošķirties no reliģijas, tās tradīcijām. Ja tu dzīvo Jeruzalemē, tu esi kaut kas. Tu esi armēnis, tu esi ebrejs, tu esi katolis, tu esi musulmanis, tu esi ultraortodoksālais. Tev ir nosaukums, Tev ir skaidra identitāte. Tā šeit ir,” skaidro Džordžs, runājot par Jeruzalemes iedzīvotājiem. Kā ar apgleznošanu veicās abiem ceļabiedriem, to redzēsi video!

Tālāk mūsu stāsta varoņu ceļš veda uz kristiešu kvartālu, kur ierodas svētceļnieki no visas pasaules, lai nonāktu saskarsmē ar svētajām vietām, kas aprakstītas Bībelē. Tieši šeit Aija un Gorans satika grieķu pareizticīgās baznīcas priesteri, arhimandrītu Jevsefiju. Viņš jau 50 gadus dzīvo Jeruzalemē, uz kurieni atbraucis, lai būtu tuvāk Jēzus Kristus kapam. Aijai ļoti iepatikās šis priesteris: „Tik ļoti vienkāršs, tik ļoti cilvēcīgs, tik ļoti saprotams.. Jau pēc 10 minūtēm mēs bijām gatavi apskauties un bijām labākie draugi.”

Interesanti, ka Svētā Kapa baznīca, kas atrodas vietā, kur sists krustā un apglabāts Jēzus Kristus, sadalīta starp sešām kristiešu konfesijām. Katrai no tām atvēlēts savs laiks lūgšanām. Šīs baznīcas atslēgas jau gadu simtiem glabā musulmaņu ģimene, kurā tās nodod mantojumā ģimenes vacākajam dēlam.

Jeruzaleme ir pilsēta, kur viss ir koncentrēts kā zem palielināma stikla. Jau nākamajā piektdienā lasi un skaties par ebreju tautas pagātni un šodienu Jeruzalemē!

 

04/05/2018
Atstāt komentāru

Lūdzu, uzgaidiet...