"Jā" mazuļa radošumam, "nē" visu vienādošanai. Uzzini visu par Montesori pieeju!

Montesori tehnikas un rotaļlietu izmantošana kļūst arvien populārāka arī Latvijā – un kāpēc gan ne? Tiek uzskatīts, ka Montesori veicina gan bērna fizisko, gan garīgo attīstību, turklāt vecākiem nav īpaši jāiejaucas, kad mazulis spēlējas ar Montesori rotaļlietām. Lasi tālāk un uzzini, kāds ir Montesori darbības princips!

Montesori idejas pamatā – bērniem ir nepieciešama radoša vide

Montesori pieeja bērna audzināšanā pasaulei ir pazīstama jau vairāk nekā gadsimtu, taču īpašu popularitāti tā ieguvusi pēdējos gados. Metodi ir izstrādājusi Marija Montesori, bērnu ārste no Itālijas. Darbā kā ar slimiem, tā veseliem bērniem viņā nostiprinājās pārliecība, ka bērniem nepieciešama speciāla radoša vide, asi kritizējot pastāvošo izglītības sistēmu, kas bērnus izveido tādus, kādus viņus grib redzēt pieaugušie, pilnībā ignorējot bērna vajadzības.

Pieejas pamatideja ir ļaut bērnam pašam apgūt nepieciešamās zināšanas un tās pilnveidot caur pieredzi, nevis “liet visu ar karoti mutē”,  tādā veidā neliedzot jaunatklājēja prieku un palielinot vēlmi iemācīties jaunas prasmes. Pieaugušais ir vairāk palīga un atbalstītāja nekā līdera lomā.

Šobrīd Latvijā darbojas vairākas izglītības iestādes, kur bērnu apmācīšana notiek tieši pēc Motesori metodes vadlīnijām speciāli apmācītu pedadogu pavadībā. Tas gan nenozīmē, ka, lai izmantotu šo pieeju sava mazā ķipara spēju attīstīšanā, nepieciešams viņu vest īpašā skolā vai vecākiem jāiegūst speciāla izglītība. jāpārzina tikai tās pamatprincips – ļaut mazajam pašam izzināt apkārtējo pasauli. Tas, ko pieaugušie var darīt lietas labā, ir stimulēt mazuļa interesi par apkārtējo pasauli, neatkarīgi no bērna vecuma  ar dažādu attīstošo rotaļlietu palīdzību.

Vecākiem nav jāiejaucas bērnu pasaules izziņas procesā, uzskatīja Montesori sistēmas pamatlicēja

Stimulēt mazuļa interesi par apkārtējo pasauli ir iespējams veicināt visdažādākajos veidos. Lūk, piemērs! Jau no trīs mēnešu vecuma bērna radošo prātu var rosināt ar Montesori bumbas, sauktas arī par Montesori puzles bumbu, palīdzību.

Šādu bumbu iespējams piekarināt virs gultiņas vai ratos, tādā veidā piesaistot mazuļa uzmanību un radot vēlmi to satvert ar vēl neveiklajām rociņām. Augot mazulim, palielinās arī mantiņas pielietojums. Īpašās formas dēļ, ar bumbas palīdzību vieglāk iemācīties satvērienu, turklāt mīkstais materiāls izslēdz jebkādu iespēju savainoties. Bumba ir lielisks palīgs laikā, kad mazulis mācās velties un rāpot. Tā ripo tieši tik tālu, lai mazajam vajadzētu pielikt zināmas pūles, lai to aizsniegtu, tomēr attālums neļauj bērnam zaudēt interesi par mantiņu. Šajā gadījumā nav jāiesaistās vecākiem, lai ripinātu prom vai liktu tuvāk pārāk tālu aizripojušu mantiņu.

Kad mazulis ir paaudzies jau līdz vecumam, kad apgūtas sēdēšanas prasmes, mīkstā bumbiņa ir ērti satverama, pārliekama no vienas rokas otrā, kļūst iespējams apgūt mešanas un ķeršanas prasmes, līdz ar to arī koordināciju bez bailēm, ka procesā bērns varētu savainoties. Monesori bumba derēs arī pirmajiem speršanas mēģinājumiem.

Kā lielisks palīgs pasaules izzināšanā mazulim ir ne tikai Montesori bumba, bet arī attīstošais kubs un burzāmsedziņa. Košās kuba krāsas, reljefās uzšuves un iekšā iestrādātais grabulītis ne tikai pievērš mazuļa uzmanību, bet attīsta sīko motoriku un locītavu kustīgumu, tāpat kā sedziņai apšūtās lentītes, ap kurām mazulim patīk knibināties.

Šīs it kā pavisam vienkāršās rotaļlietas, kas palīdz mazajam izzināt apkārtējo pasauli, dod neatsveramu ieguldījumu mazuļa attīstībā. Jo agrāk mazulis iemācīsies satvērienu, jo attīstītāki būs pirkstu muskuļi. Koordinēts satvēriens un prasme noturēt priekšmetus pirkstos ir mazuļa pirmais solis pretī patstāvīgai pārtikas uzņemšanai, rakstīšanai, lasīšanai, zīmēšanai – spējai darīt visu pašam.

LamalaHandmade - Latvijā ražotas Montesori rotaļlietas

LamalaHandmade darbojas kopš 2016. gada marta - to izveidojusi jaunā māmiņa Laura, sākumā šujot spēļmantiņas savam mazulim.

"Pirmā rotaļlieta tapa pašu mazulim un tad radās vēlme un iedvesma iepriecināt arī citus bērnus. Tā no viena attīstošā kuba un Montessori bumbas sortiments izaudzis līdz ļoti plašam rotaļlietu klāstam, dažāda vecuma bērniem," stāsta LamalaHandmade rotaļlietu zīmola izveidotāja Laura Lazda, piebilstot - katra rotaļlieta tiek radīta ar prieku, par darāmo darbiņu, ar rūpību un mīlestību, domājot par bērnu interesēm, vajadzībām un attīstību.

LamalaHandmade montesori rotaļlietas vari iegādāties ŠEIT!

LamalaHandmade produktus vari skatīt arī šajā galerijā:

13/04/2018
Atstāt komentāru

Lūdzu, uzgaidiet...