"Ja dzīvē ir kādas problēmas, tad deju zālē es aizmirstos" - horeogrāfe Inga Raudinga stāsta par deju, emocijām un pašapziņu

Deja – tā ir iekšēja brīvība, ne tikai sava ķermeņa, bet arī sevis paša apzināšanās. Dejojot cilvēks iegūst daudz, daudz vairāk nekā tikai spēju pārvaldīt savas kustības un ar tām izteikt savas emocijas. Ieguvums ir arī pašapziņa, spēja atraisīties un - brīvība. “Tas viss nāk komplektā,” sarunā ar Nuko.lv blogu stāsta kustību režisore un horeogrāfe Inga Raudinga.

Ja māki dejot, pat pakrist uz ielas var nesāpīgāk

“Tiklīdz tu apzinies savu ķermeni un sāc to pārvaldīt, tā pazūd iekšējā saspiestība. Skatuve pati to pieprasa un dod – tas viss tādā komplektā nāk līdzi. Ārpasaule saslēdzas ar cilvēka iekšējo pasauli. Un tas atbrīvo no kompleksiem,” stāsta Inga.

Inga Raudinga darbojas kā horeogrāfe vairākus gadus, un ir saņēmusi vairākas “Spēlmaņu nakts” balvas kā kustību režisore teātra izrādēs "Zelta pods" Liepājas teātrī un "Vīnes meža stāsti" Nacionālajā teātrī, kā arī citas.

Inga smejas – pieaugušie, kuriem viņa pasniedz dejas tehniku un kuri iepriekš nav dejojuši, pasniedzējai stāsta – apmeklējot deju nodarbības kaut vai vienu reizi nedēļā, viņi jau atklāj, - ķermeni spēj pārvaldīt daudz, daudz labāk.

“Man pieauguši cilvēki stāsta - dejošana noder pat ikdienišķās situācijās - ja ejot pa ledu vai sniegu, sanāk paklupt, viņi tagad zina, kā labāk krist, lai nesasitos. Tā, lūk, notiek, kad cilvēki māk pārvaldīt savu ķermeni,” smejas Inga.

Deja – izpausmes veids jebkuram cilvēkam

Vaicāta, vai katram cilvēkam deja kā pašizpausmes veids, derēs, Inga atbild – noteikti, jā! Protams, esot jāskatās, kas katram cilvēkam ir tuvāks – vai tā būtu deja vai bokss -, tomēr skaidrs ir tas, ka deja derēs ne tikai drosmīgajiem un pašpārliecinātajiem.

“Deja, gluži otrādi, - tieši intravertiem palīdz atvērties," saka horeogrāfe.

Tas tādēļ, ka uz skatuves nevar samelot – tur tu esi “kails”, skatuve pieprasa to, ka dejā ir grūti melot. Līdz ar to caur deju var attīstīt savu harismu, arī atrast pašam sev. Deja ir arī dziedinoša,” stāsta Inga.

Runājot par dažādiem dejas stiliem, heoreogrāfe pauž pārliecību, ka “lēkāšana pa žanriem” nebūt nav tik slikta. Piemēram, ja cilvēks ir pamēģinājis spēkus modernajās dejās, bet pēc tam vēlas izmēģināt savas spējas salsas lauciņā – kāpēc gan ne! “Katrs atrod sev kaut ko, ko paņemt no stila. Rezultātā tu vienalga esi ieguvējs,” smaida Inga.

Ja dzīvē kādas problēmas - deju zālē es aizmirstos

Horeogrāfe stāsta, ka deja viņai ir dzīvesstils, ko tā atsevišķi vairs no pārējā nemaz nevar atdalīt. Vaicāta par to, kā viņa izjūt deju brīžos, kad tas nav tikai darbs, Inga atbild – deja var būt kā dziedinošs elements.

“Ja dzīvē ir kādas problēmas, tad deju zālē es aizmirstos. Deja ir ļoti radoša un interesanta, un enerģiju ražojoša. Par ja esi fiziski noguris, dejojot enerģija tikai nāk klāt nevis pazūd. Tas ir baigi forši,” stāsta Inga.

Vaicāta par dažādām deju sacensībām – horeogrāfe tās vērtē ļoti pozitīvi. “ Sacensības var būt kā mērķis, uz kuru tiekties. Censties sasniegt nākamos līmeņus un nepadoties, ja kaut kas neveicas. Protams, var arī dejot sava prieka pēc, taču, sacensības kalpo kā tāds atskaites punkts. Tad retāk gribas noslinkot. Tikko tev kaut kam ir jāgatavojas vai jācīnās, ir citādāk – tu celies un dari.

 

Emocijas, cīņasspars, asaras - Nuko.lv atbalstītas deju cīņas Vecrīgā

Šoruden Vecrīgā klubā "Padies Latiņam" ar Nuko.lv atbalstu notika deju cīnās jeb "Dance Battle", kurā varēja piedalīties pilnīgi visi, kas uzskatīja, ka spēj un grib izteikt sevi dejā! Uzvaras laurus plūca vienīgais vīriešu kārtas pārstāvis – Arsenijs Sergejevs. Viņš izrādījās pārāks par dziedošo dejotāju Solvitu Avakjanu jeb Sollu.

Savukārt vissīvākā cīņa ar vairākiem papildu uzdevumiem noritēja starp Justīni Sev un Egitu Eglīti. Pēc ilgiem strīdiem žūrija lēma otro vietu piešķirt Egitai un godpilno trešo vietu izcīnīja Justīne.

Klātesošie finālā piedzīvoja īstu emociju gammu - gan nerimstošu sacensību un cīņassparu, gan īstas asaras. Taču viens ir skaidrs - deju sacensība Rīgā tika novērtēta un tai noteikti paredzams turpinājums!

Konkursa rīkotāji ziņo, ka ”Dance Battle” nākamais pasākums notiks 2018. gada janvārī.

18/10/2017
Atstāt komentāru

Lūdzu, uzgaidiet...