Indijas strauji pukstošā sirds - Deli

Esam pārliecināti, ka Tu, tāpat kā mēs, dedz nepacietībā doties jaunos piedzīvojumos. Piektdiena ir klāt un tas nozīmē, ka esam gatavi ļauties pārsteigumiem, jauniem iespaidiem un ceļotpriekam. Kā jau stāstījām pagājušajā nedēļā, šodien pievienosimies mūziķim Goran Goram un aktierim Aldim Siliņam ceļojumā pa kontrastaino Ziemeļindiju. Kopā mēģināsim pārvarēt pirmo kultūršoku, izpētīt rosīgo Deli un iekļauties Sikhu tempļa ikdienā. Nu ko, metamies iekšā nezināmajā!

Deli īsto šarmu un rosību nevar izbaudīt, neiesēžoties populārākajā transporta līdzeklī - Tuk Tukā. Tie te ir visur un par spīti haotiskajai satiksmei, brauciens ir gan ērts, gan mierīgs. Pirmais iespaids? Troksnis, haoss un smaržas - tieši šādu sajūtu miksli piedzīvo mūsu ceļabiedri. Jā, tas nu ir skaidrs, pie Deli ir jāpierod, jo te nekas nav un nenotiek kā ierasts. Tieši tādēļ mūsu gida ieteikums ir zelta vērts: " Indiju nevajag salīdzināt, to vajag tikai vērot, jo salīdzinot mēs sabojājam prieku no jaunatklātā un novirzāmies no īstās Indijas iepazīšanas." Ar šādu padomu kabatā arī centīsimies atklāt Indiju.

Pirmais, ko izdara mūsu gids? Ievieš skaidrību par to, kas tad ir Ņūdeli. Bieži cilvēki uzskata, ka tā ir atsevišķa pilsēta, bet izrādās, tā nav vis. Ņūdeli ir viens no 7 Deli rajoniem un kā izrādās, šo pat nezina daudzi indieši. Ņūdeli uzbūvēja briti un 9 gadu laikā tika uzbūvēts viss šis rajons. Tagad šeit atrodas Indijas valdība un Ņūdeli ir Indijas galvaspilsēta. Vēstures gaitā Indiju ir iekārojuši daudzas varas. Skaties video un ieskaties Indijas vēstures lappusēs.

Īsts vēstures liecinieks ir Kutub Minarets - tas ir pasaulē augstākais ķieģeļu tornis. Kutub Minarets tika uzcelts 13.gadsimta sākumā, sniedzoties augstumā 72,5 metrus un diametrā 2,75 metrus (virsotnē) un 14,32 metrus (pamatnē). Trīs Mogulu dinastijas to būvēja teju 175 gadus. Šī celtne izraisa divejādas izjūtas gan ceļotājiem, gan pašiem indiešiem, jo šī mošeja slejas vietā, kur agrāk atradies Indiešu templis. Tādēļ šeit sajaukušās gan musulmaņu, gan Indiešu arhitektūras iezīmes.

Nākamais mūsu pieturas punkts ir Kāpņu aka. Pārsteidzoša un neparasta celtne, ko, kā vēsta leģenda, esot uzbūvējis mitoloģiskais Saules dinastijas maharadža Agrasens. Iedzīvotāji, pateicoties kāpnēm, kas ļauj noiet gandrīz līdz pašam akas dibenam, spēja ūdeni sasmelt un izmantot savām vajadzībām, neraugoties uz ūdens līmeni. 

Jā, ko lai saka, Deli nepārstāj mūs pārsteigt gan ar vēstures liecībām, gan mūsdienu savdabīgajām izpausmēm. Pašus Deli iedzīvotājus it nemaz nepārsteidz un nesatrauc milzīgie elektrības vadu mudžekļi pilsētas ielās. Savukārt, ikvienam tūristam šis skats varētu šķists gana neparasts un amizants. Kā pastāstīja mūsu gids, šāda situācija izveidojusies tādēļ, ka teju ikviens cenšas nelegāli pieslēgties elektrotīkliem. Ko par šo visu saka varasiestādes, mums palika noslēpums, bet, šķiet, ka arī viņi šajā nesaskata lielu problēmu. Redzot visu šo nelegālo vadu tīklu, rodas jautājums:" Vai šeit kāds vispār maksā par elektrību?" Šis jautājums šoreiz paliek neatbildēts.

Pirmās ceļojuma dienas noslēgumā pievērsīsimies kam apgarotākam un iepazīsim Sikhismu - reliģiju, kuras pamatā ir uzskats, ka visi cilvēki ir vienlīdzīgi, Dievs ir viens, Viņš ir Mīlestība un mīl visus.  Dosimies apmeklēt ievērojamāko Sikhu templi, lai iepazītu šo reliģiju tuvāk.

Katram īstenam Sikham vienmēr jābūt līdzi 5 priekšmetiem (pieciem K) - galvassegai keski, ķemmei kangsha, metāla aprocei kara, pusgarajām apakšbiksēm kaccha un kinžalam kirpan. Skaties video un Tu uzzināsi, kāda nozīme un skaidrojums ir katram no šiem priekšmetiem.

Atnākšana uz templi, sikhiem nenozīmē tikai lūgšanas - tas ir vesels process, kurā ikviens piedalās. Ikviens var piedalīties gan uzkopšanas darbos, gan pagatavot ēdienu, tā ir gluži kā komūna, kur nav bagāto vai nabago - visi cilvēki ir vienlīdzīgi.

Arī mūsu ceļotāji iekļaujas šajā komūnā un iziet ceļu un rituālus, ko veic ikviens sikhs. Pirmais uzdevums ir nopirkt halvu, no kuras pusi jāatdod citu pacienāšanai. Vēlāk arī Tevi pašu pacienā ar gabaliņu šī kopīgā ziedojuma. 

Būt šajā sithu komūnā nozīmē arī strādāt, jo nekas tā neapvieno cilvēkus kā kopīgs darbs. Mūsu ceļabiedri izjuta šo pacilājošo sajūtu, kad Tu vari būt noderīgs un darīt vienkāršu, bet slavējamu darbu kopā ar pārējiem. Tā ir šīs ticības būtība - ne tikai lūgt, bet arī darīt. Arī sīkos ikdienas darbiņos slēpjas ticība un kalpošana citiem un Dievam.

Uz šīs apgarotās nots arī atvadīsimies, lai tiktos jau pēc nedēļas, kad pametīsim trokšņaino Deli un dosimies uz Kašmiru, lai iepazītu pavisam citu Indiju.

23/11/2018
Atstāt komentāru

Lūdzu, uzgaidiet...