Iepazīsties - Kreševo! Bosnijas pilsētiņa, kur apkaļ vistu olas...

Mēs esam tikpat priecīgi kā Tu! Piektdiena ir klāt! Un klāt ir arī kārtējā iknedēļas ceļojumu sērija. Nopurini nost ikdienas steigu un ļauj sevi pārsteigt! Apciemosim intriģējošo pilsētiņu Kreševo, kur apkalsim vistu olas, ieskandināsim īpašos Bosnijas zvanus un apbalvosim sevi ar mežā atklātiem dārgakmeņiem...

Katrai valstij ir savs unikālais elements, caur kuru to var atpazīt un atšķirt. Lai gan pēc Goran Gora viedokļa Bosnijai ir tik daudz kvalitāšu, kuras pat grūti nodefinēt vārdos, tomēr ir kaut kas tāds, kas dikti raksturīgs tieši šai valstij un ir sastopams ik pēc pāris kilometriem  ceļmalas kafejnīcās - uz iesma cepti jēri. Goran Gora un Gints nu beidzot arī saņemsies to nobaudīt un nenožēlos ne mirkli! Necilvēcīgi pēc izskata, taču garšīgi pēc vella!

Mūsu ceļojums ved uz pilsētiņu Kreševo, par kuru pirmais iespaids ir - vai te vispār ir kas ievērojams? Jauniepazītais draugs Roberts vienā mirklī izkliedēs šo maldīgo iespaidu. Izrādās, ka Kreševo jau izsenis ir zināma kā kalēju pilsēta.  Līdz pat 19.gs. beigām katra Kreševo ģimene vai nu dzelzi ieguva, vai arī to apstrādāja. Un, vai jūs zināt, kas ir šīs pilsētas simbols? Nē, jūs nepārklausījāties - apkalta vistas ola! Un, protams, radās dabiska interese, kā un kāpēc to dara. Ar šo  leģendām apvīto tradīciju mūs iepazīstinās vietējais meistars Stepans, zināms kā Štefijs. Pačukstēsim, ka šīs leģendas pamatā ir vienas spītīgas skaistules nosacījums...

Olas apkalšana mūsu ceļotājus ne līdz galam pārliecināja un tāds joks vien šķita. Taču Mladens - Kreševo kalējs vairakās paaudzēs ļaus iepazīt daudz bīstamāku un varenāku kalšanas veidu. Pats Mladens atzīst, ka olu apkalšana ir priekš bērniem un viņš nodarbojas tikai ar nopietnam lietām! Mladens radīja īsta kalēja un īsta vīrieša iespaidu - raupjš no ārpuses, taču sirsnīgu dvēseli. Tāds, kas var gan sakratīt, gan arī apmīļot.

Skaties video un Tu redzēsi, kā Gints mēģinās ar roku uzkarsēt dzelzi līdz 1000 °C! 

Kreševo kalēju viltība un attapība ir visā Bosnijā zināma. To lieliski raksturo unikālais stāsts par īpašo Bosnijas zvanu. Laikā, kad Osmaņu impērija iekaroja šīs zemes un uzspieda islāmu, no visām baznīcām tika noņemti kristiešu zvani. Taču kalēji neapjuka un izkala plāksnes, ar kurām, prasmīgi rīkojoties, varēja iegūt skaņu gluži līdzīgu baznīcu zvaniem. Viltīgi, vai ne?

Dienas izskaņā paciemosimies Roberta majās un iepazīsimies ar viņa kaislību - kristālu un citu dārgakmeņu meklēšanu. Roberts mums parādīs savu plašo un krāšņo kolekciju. Augsvērtīgs kristāls - ne sliktāks kā Austrijā, Madagaskarā un Brazīlijā! Gints un Goran Gora nevarēja laist garām iespēju un pierunāja Robertu padalīties ar slepenu vietu mežā, kur šos dārgumus var atrast...Skaties video un redzēsi dārgakmeņu medības gluži kā senā vesternā!

Lai dārgakmeņu mirdzums acīs nepazūd un tiekamies jau nākošnedēļ!

 

 

 

 

 

27/07/2018
Atstāt komentāru

Lūdzu, uzgaidiet...