Iepazīsti Ladākhas dabas varenību

Nedēļa paskrējusi nemanot un jau atkal klāt piektdiena. Tas nozīmē, ka klāt arī mūsu kopīgais ceļojums. Šodien turpināsim iepazīt mierpilno un harmonisko Ladākhu - mazgāsim muti svētajā upē, izmēģināsim ekstrēmu nobraucienu pa kalnu upi, dosimies augstu kalnos, papļāpāsim ar jaku ganiem un paviesosimies kādā ladākhiešu mājā, kur pabūsim klāt brīdī, kad meitenei tiek dota ģimenes svētība iziešanai pie vīra. Nu ko, dodamies ceļā!

Sangam - vieta, kur saplūst Indas un Zanskāras upes. Hinduistiem Inda ir svēta un garīga upe. Šajā vietā, kur abas upes satek vienā, katru gadu ierodas tūkstošiem hinduistu, lai upē mazgātos un veiktu lūgšanas. Indas upes sākums meklējams Ķīnā un paši indieši saka, ka tā izrek no "lauvas mutes". Gan budismā, gan hinduismā Indas upe tiek uzskatīta par svētu, tādēļ tā tiek īpaši saudzēta un pret to izturas ar īpašu cieņu. Arī mūsu ceļotāji izmantoja izdevību nomazgāt muti šajā svētajā ūdenī, jo kā teica Aldis Siliņš - ja nu palīdz. 

Pieskārušies svētajam ūdenim, tādi apgaroti un mierīgi dodamies iepazīt Zanskāras upi, kurai ir pavisam cits "raksturs", salīdzinot ar Indas upi. Tā ir strauja un krāčaina - ne velti Zanskāras upe ir piektā populārākā raftinga vieta pasaulē. Raftings jeb nobrauciens ar gumijas laivu pa kalnu upi ir populārākā tūristu izklaide Ladākhā. Gids stāsta, ka dienā pa šo upi nobrauc aptuveni 50 laivas no kurām vismaz viena apgāžas. Tomēr, neskatoties uz šo statistiku, Aldis ir gatavs izaicinājumam un izvēlas doties savā pirmajā raftingā. Skaties video un uzzini, kā viņam veicās.

Ladākha ir slavena ne tikai ar augstāko raftinga nobraucienu pasaulē, bet arī ar augstākajām kalnu pārejām, kuras iespējams šķērsot ar automašīnu. Un, ja jau kaut kas ir ievērības cienīgs, tad mums tas noteikti jāizbauda arī uz savas ādas. Mūsu mērķis ir doties 5 kilomentrus virs jūras līmeņa. Kamēr Aldis Siliņš jūsmoja par grandiozajiem skatiem, Goran Gora atzina, ka šoreiz viņam nekādas pārdomas un sajūsma nerodas, jo ir pārlieku satraucies un nobijies no kalnainā brauciena. Diemžēl nokļūt galā šoreiz neizdevās, jo, nokļūstot 5000 metru augstumā, Goran Goru piemeklēja "kalnu slimības" simptomi. Tā kā mūsu gids ir ar pieredzi, tad viņam uzreiz bija skaidrs, ka ar šo jokot nedrīks. Tādēļ griezāmies atpakaļ. Kā izvērtās spraigais brauciens un, kā tad īsti izpaužas "kalnu slimība" skaties video.

Kamēr Goran Gora atgūst spēkus, tikmēr Aldis Siliņš dodas piedzīvojumos viens pats. Vispirms viņš uzspēlē futbolu ar vietējiem puikām, tad dodas uz jaku ganībām, lai parunātos ar ganiem. Saruna gan vairāk bija kā šī gana monologs, bet toties uzzinājām ļoti daudz gan par viņa ikdienu, gan to, kā tiek audzēti jaki.

Kad esam uzzinājuši, kā tiek ganīti un audzēti jaki, laiks nobaudīt gardumus, kas top no šo dzīvnieku piena. Lai to izdarītu, dodamies ciemos un, ticiet vai nē, mums gadījās paviesoties mājā, kur tieši tobrīd norisinājās emocionāls brīdis. Meitene bija ieradusies lūgt savai ģimenei svētību, lai izietu pie vīra. Un, izrādās, šeit tā ir īpaša tradīcija ar saviem rituāliem. 

Bet, pirms ļaujamies svētku gaisotnei, Aldis izmēģināja roku sviesta kulšanā un atzina, ka šeit tas ir daudz vieglāk paveicams nekā ar latviešiem ierastajām metodēm.

Diena noslēdzās, mielojoties ar ladākhiešu sarūpētajiem gardumiem un baudot viņu viesmīlību.

 

 

11/01/2019
Atstāt komentāru

Lūdzu, uzgaidiet...