Iedvesmojošas tikšanās un leģendām apvītā pilsēta - Travnika

Ikvienam ceļojumam īpašu vērtību piešķir ceļā sastaptie cilvēki. Šajā ceļojuma dienā Gintu un Goran Gora gaida iedvesmojošas tikšanās ar patiesi harizmātiskiem un interesantiem cilvēkiem, kuri dalīsies ar saviem stāstiem un redzējumu uz lietām un dzīvi. 

Diena sākas ar skanīgu aicinājumu uz lūgšanu, kas rīta agrumā izskan pār visu pilsētu. Vai zināji, ka pēc pēdējiem tautas skaitīšanas datiem Bosnijā un Hercogovinā  apmēram 50% iedzīvotāju uzskata sevi par musulmaņiem?  Dienu Gints un Goran Gora sāks ar viesošanos kādā no neskaitāmajām mošejām.  Viņiem paveiksies iepazīties un aprunāties arī ar kādu muedzinu - mošejas kalpotāju, kura uzdevums ir aicināt ticīgos uz lūgšanu. 

Salems Hoši ir muedzins jau gandrīz 40 gadus ik dienu 5 reizes mēro ceļu Sarajevas vecākās mošejas tornī, lai ar īpaša dziedājuma palīdzību ziņotu, ka ir laiks lūgšanām. Uzzinājām, kādām īpašībām jāpiemīt, lai cilvēks varētu veikt šo atbildīgo  pienākumu. Tikšanās izvērtās patiesi sirsnīga un mūsu ceļotāji tālāk devās mazliet apgarotāki nekā pirms tās.

Kā vislabāk iepazīt kādu valsti vai tautu, ja ne nogaršojot viņu nacionālos ēdienus. Un ne Gints, ne Goram Gora nav lieki mudināmi nobaudīt kārtīgu porciju ar čevapi. Kā apgalvo Edins, vislabākos čevapi var nobaudīt tikai Sarajevā. Un mums nav pamata viņam neticēt. 

Pēc kārtīgas maltītes laiks noskaidrot, kā Sarajevā cep maizi, ko sauc par somun. Un kur gan to izdarī vislabāk, ja ne maiznīcā, kur top vislabākie somun Sarajevā un, kā runā, pat labākie visā Bosnijā.

Maiznīcas saimnieks, kura ģimenei šis rūpals pieder jau gandrīz 100 gadus, laipni dalās ar stāstiem par šīs maizes rašanos, tapšanas procesu un savām sajūtām, kas rodas darot šo ļoti smago, bet vērtīgo darbu.  Cilvēki Sarajevā ir gatavi stāvēt garās rindās, lai tiktu tieši pie šajā ceptuvē tapušās somun, jo šeit maize top ar īpašu mīlestību.

Atvelkot elpu pilsētas laukumā, Gints un Goran Gora starp miljoniem tur mītošajiem baložiem, mēģināja saskatīt, vai starp tiem ir arī slavenie Sarajevas Rolleri -  baložu suga, kas tapusi tieši Sarajevā un, kuriem ir paradums lidot pa spirāli un veikt sarežģītus manevrus. Vai izdevās? Skaties raidījumā! Starp citu, Sarajevas pasta baložiem ir bijusi milzīga loma gan pirmajā, gan otrajā Pasaules karā. 

Laiks pamest viesmīlīgo Sarajevu un doties uz pilsētu, kas tiek uzskatīta par austrumnieciskāko pilsētu Eiropā un pat dēvēta par Eiropas Stambulu - Travniku. No šīs pilsētas sākās turku valdīšana Bosnijā un šeit tika uzbūvēta arī pirmā mošeja.

Ierodoties Travnik pilsētā, mūsu ceļotājus sagaida neparasta tikšanās ar harizmātisku vietējo mākslinieku, kurš aizrautīgi un interesanti iepazīstināja ar pils  un pilsētas vēsturi. Uzzinājām leģendas un nostāstus, par ko tūrisma ceļveži klusē. Mākslinieks atklāja arī kādu savu ideju saistībā ar pils mūrī esošo alu. Kāda tā ir? Skaties video, bet Gints ir gatavs atgriezties šeit vēlreiz, ja mākslinieks īstenos savu radošo un mazliet neparasto nodomu.

Apskatot pilsētu, Gints un Goran Gora nejauši iesaistās  sadzīviskā ainiņā un pat tiek pielikti pie darba.

Kaut gan, šķiet, ka kolorītais kungs nebija īsti apmierināts ar mūsu ceļabiedru veikumu - tā varam secināt no kunga darbībām.

Ar šo amizanto tikšanos arī noslēdzas šī ceļojuma diena, bet , ja vēlies uzzināt, kur Bosnijā un Hercogovinā var ieraudzīt piramīdas, tad nepalaid garām ceļojuma nākamo sēriju jau pēc nedēļas.

 

 

28/06/2018
Atstāt komentāru

Lūdzu, uzgaidiet...