Iedvesmai - pa pēdām Hemingvejam Kubā kopā ar NUKO.lv

Šajā piektdienā piedāvājam turpināt ceļojumu pa krāšņo un vitālo brīvības salu - Kubu. Šoreiz aktieri Egonu Dombrovski un mūziķi Mārtiņu Opmani izdzīs no pārtikas veikala, abi satiks draugu un pavadoni Jozdjiku, ciemosies pie Hemingveja un mācīsies spēlēt kādu sporta spēli, kas Latvijā nav īpaši labi pazīstama. Izklausās initriģējoši? Noskaties video un redzēsi, ka garlaikoties mūsu ceļotājiem nudien nebija laika.

Rīta saule apspīd apdrupušus mūrus, vējā plīv izžautās drēbes un pa balkona malu lepni maršē kaķis, bet lejā slēģus vaļā ver kafejnīca. Tā mūsu ceļotājiem sākās rīts. Abi ceļabiedri atzīst, ka duadzas lietas viņiem nav gluži skaidras. Tā, piemēram, Kubā ir ne vien divu veidu valūta, bet arī divu veidu veikali - parastie, kur preces pārdod par naudu, un tādi, kur ko dabūt var tikai par taloniem. Skaties video, iepazīsti tuvāk šo sistēmu un uzzini, kādēļ mūsu varoņus no veikala ar skandālu izmeta un ko īsti var nopirkt par taloniem.

Lai saprastu šo salu, noteikti palīgos ir vajadzīgs kāds vietējais kubietis. Mūsu ceļabidriem laimējies, jo viņi satiek “pārbaudītu cilvēku” - Jozdani Gonsalesu Fernandesu, kas draugiem ir vienkārši Jozģiks. Dzimis Havanā, bērnību pavadījis Kijevā, viņš lieliski runā krieviski un pēc dabas ir īsts piedzīvojumu meklētājs. Vai varētu būt vēl labāka kompānija? Egonam gan šķiet, ka pēc kubieša Jozģiks neizskatās, tomēr kopēju valodu visi trīs atrod ātri.

Interesanti, ka Kubā pasē tiek ierakstīts ne vien augums, bet arī rase un svars. Jozģiks ceļotājus ved pa senām vecpilsētas ielām, garām pilsētas dibināšanas vietai un vecākajām Havanas ēkām, līdz pat viesnīcai Ambos Mundos, kur vienā un tajā pašā 511. numurā gadiem apmetās izcilais raksnieks Ernests Hemingvejs. Hemingvejs Kubu iemīlēja jau no pirmā acu uzmetiena un nodzīvoja tajā 20. gadus. Noskaties video un piedzīvo, kā Egons un Mārtiņš dodas raksniekam pa pēdām, apmeklē restorānu Floridita, kur joprojām sastopams Hemingvejs, un uzzini, cik daikiri kokteiļus viņš šeit izdzēra katru vakaru. Vai Tu spēj nojaust šī kokteiļa sastāvdaļas?

Tālāk mūsu dragu ceļi ved uz Hemingveja māju netālu no Havanas. Villā viss palicis tieši tā, kā bijis izcilā amerikāņu raksntieka dzīves laikā; škiet, ka viņš vien uz īsu brīdi izgājis. Video ļaus Tev redzēt ne vien villas interjeru, bet Tu uzzināsi arī kādēļ galds vienmēr klāts trim personām (lai gan māja mita vien saimnieks un viņa sieva) un cik interesantā veidā un vietā Hemingvejs parasti rakstīja savus darbus. Pačukstēsim vien priekšā, ka vienīgais, kuram darba laikā bija ļauts atrasties telpā, bija kaķis vārdā Boise. Gribi zināt, cik rakstniekam kaķu bija kopā un kādēļ vietējie kāpa pāri žogam, lai peldētos Hemingveja baseinā? Arī par to pastāstīsim Tev raidījumā.

Interesanti, ka Kubā joprojām var sastapt gan oktobrēnus, gan pionierus. Juzģiks pastāsta gan to, kādas krāsas kaklauts ir vieniem, bet kāds - otriem, gan arī atklāj mums Kubas pionieru devīzi, kam ir tiešs sakars ar leģendāro Če Gevaru.

Kubas nacionālais sporta veids ir ...beisbols. Kubas izlase ir starp pasaules līderiem šajā sporta veidā, bet mēs iepazīsimies ar izlasi, kas savākta no pagalma puikām. Ko kubietim nozīmē beisbols? Trenera atbilde ir vienkārša: “Tas ir kā pajautāt brazīlietim, ko viņam nozīmē futbols”.  Kādēļ treneris gan Egonam, gan Mārtiņam šķita “kolosāls čalis”, uzzināsi raidījumā, jo vārdos nav iespējams ietērpt to mirdzumu acīs un entuziasmu, ar kādu viņš apmāca apkaimes zēnus. Interesanti, kuram ar beisbola nūju uzsist pa bumbiņu sanāks labāk - Egonam vai Mārtiņam?

Kas gant tas par ceļojumu, ja nav piedzīvojuma. Mūsu varoņi izdomāja, ka jādodas nodzīt bārdu uz Havanas barbershop; tie tagad esot modē. Gluži nejauši viņiem palaimējās tikt pie bārddziņa, ko pārējie amata brāļi dēvē par vecmeistaru jeb maestro. Ar šo arodu vīrs nodarbojas jau 66 gadus un arī savā nākamajā dzīvē vēlas būt bārddzinis. Šeit Tu varēsi redzēt, ar ko maestro iestiprinājās, vienlaikus ar bārdas nazi apstrādājot Mārtiņu.

Savu dienu ceļotāji noslēdza slavenajā Malekon krastmalā, kur pēc tveicīgās dienas saulrietu vērot, atpūsties un mēles patrīt dodas havanieši. Vai jau zini, kurā zemē šogad saulrietu noraudzīties vēlies Tu?

Nākamajā piektdienā nepalaid garām ierakstu blogā, jo redzēsi abu draugu dīvaināko un bīstamāko piedzīvojumu Kubā.

 

02/02/2018
Atstāt komentāru

Lūdzu, uzgaidiet...