Dzīvokļa vai mājas tīrībai ir vistiešākā saistība ar mūsu veselību, skaidro imunologs Līcītis

Tīrība un tas, ar kādiem līdzekļiem un kādiem paņēmieniem uzkopjam savus mitekļus – dzīvokļus vai privātmājas –, ietekmē gan mūsu imūnsistēmu, gan veselību kopumā. Uz sarunu par mājokļa tīrību un tā vistiešāko saistību ar  veselību, Nuko.lv blogs aicināja sertificētu klīnisko imunologu un alergologu Lauri Līcīti.

Rudens un ziemas sezona jau klāt! It kā alerģiju laiks jau būtu galā, jo nav tādu putekšņu kā pavasarī un vasarā - vai aukstajā sezonā alerģijas maz ir aktuālas?

Alerģijas ir jāšķiro – ja runā par tā dēvētajām inhalācijas alerģijām, kas saistītas ar ziedputekšņiem, augu valsts aktiviāti, piemēram, ziedēšanu, tad, protams, tām ir sezonāls raksturs. Taču ja runājam par tāda tipa alerģijām, ko izraisa pelējuma sēnītes utt., tad īpaši tās ir aktuālas ziemas laikā. Telpās aukstajā periodā ir pastiprināta mitruma kondensēšanās uz sienām, un līdz ar to – aktuālākas paliek arī dažādas alerģijas. Savukārt dzīvnieku alerģijas ir cauru gadu. Tādēļ nevar teikt, ka alerģijai ir sezonāls raksturs.

 Tīrība un alerģijas.  Vai tam ir kāda saistība?

Jo tīrāka vide, jo, protams, labāk tas ir cilvēka organismam. Tīrā vidē – bez putekļiem un netīrumiem - mazāk alergēnu nokļūst uz gļotādām. Savukārt, ja māja ir netīra, tad pastāv lielāka iespēja, ka var rasties vai saasināties alerģija. Jo arī putekļi pārnēsā dažādus alergēnus, putekļus ieelpojot, mēs itin viegli varam iedzīvoties alerģijā.

Vai alerģijas attīstās dzīves laikā?

Alerģijas var parādīties jau no pirmajām dzīves dienām un lēnām attīstīties, uzplaiksnīt, tad pubertātes vecumā pazust vai arī pazust grūtniecības laikā, bet pēc grūtniecības atkal parādīties.

 

Ar ko vislabāk tīrīt māju, lai neiedzīvotos alerģijās?

Uzreiz jāpiebilst, jāatgādina tas, ko es skaidroju cilvēkiem jau vismaz desmit gadus, – sterila vide nesekmē imunitātes veidošanos. Taču ja runā par tīru (nevis sterilu) vidi, tad ir tā: jo tīrāka vide, jo labāk veselībai. Tā ir mazāka slodze organismam. Visi kopšanas paņēmieni, kas maksimāli savāc netīrumus un putekļus, ir arī vislabākie veselībai. Līdz ar to – tā ir ne tikai sausā, bet arī mitrā uzkope. Tāpat īpaši jutīgiem cilvēkiem rekomendē uzstādīt arī gaisa filtrus. Dažādi roboti, kas tagad ir pieejami, arī ir “laba lieta”, jo tos attiecīgi noregulē tā, lai uzkope notiek noteiktās stundās un biežumā. Tāpat ļoti svarīga ir arī ventilācijas sistēma dzīvojamās telpās. Vidē, kur gaisa padeve ir pieejama tikai caur kondicionēšanas sistēmām, cilvēki biežāk slimo ar dažādām elpceļu saslimšanām un arī alerģijām. Svarīgi, lai telpa būtu dabīgi ventilējama un tajā ik pa laikam tiktu iekšā arī svaigs gaiss.

Vairāk par tīrīšanas līdzekļiem, kas piemēroti gan sausajai, gan mitrajai uzkopei vari apskatīt šeit! Izmanto to, ko piedāvā mūsdienu tehnoloģijas!
27/09/2017

Komentāri

  • M.Krastiņa
    M.Krastiņa 29/09/2017 at 05:22

    Vai tiešām tagad latviešu valodā ir tāds vārds ""uzkope"?Ja ""gaisa padeve"" izklausās normāli,tad
    ""telpu uzkopes""vietā man daudz labāk izklausītos pierastā ""telpu uzkopšana"".Varētu veikt tehnisko apkopi bet telpu uzkopi?

    Atbildēt
Atstāt komentāru

Lūdzu, uzgaidiet...