Drudzis, paralīze, nāve – kādu ļaunumu cilvēkam spēj nodarīt ērce?

Drudzis, paralīze, nāve – kādu ļaunumu cilvēkam spēj nodarīt ērce?

Nē, virsraksts nebūt nav pārspīlēts. Diemžēl šī mazā, šķietami nekaitīgā radība, kas ir gluži nepamanāma, spēj cilvēkam radīt nopietnus veselības traucējumus, kas reizēm var beigties letāli. Tomēr, ņemot vērā mediķu ieteikumus, kā arī savlaicīgi apzinoties pirmos simptomus, ir iespējams pasargāt sevi un savus tuvākos no ērču pārnēsātajām slimībām. Blogs NuKo.lv sadarbībā ar Bērnu Klīniskās Universitātes slimnīcu (BKUS) piedāvā uzzināt, kā atpazīt pirmos saslimšanas simptomus un kā rīkoties situācijā, ja ērce tomēr piesūkusies?

 
Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) norāda, ka risks saslimt pēc ērces koduma ir visai augsts, jo 30% ērču, kas piesūkušās iedzīvotājiem, bijušas inficētas ar ērču encefalīta vīrusu. Savukārt ar Laimas slimību (boreliozi) ik gadu saslimst 200-600 iedzīvotāji.

Speciālisti norāda, ka ar ērču encefalīta vīrusu inficētas ērces pēdējos gados konstatētas mežos un krūmājos visā Latvijas teritorijā. Ja tomēr sastopamies ar mazo radību, lūk, ieteikumi, kā rīkoties!

Kas jāņem vērā, dodoties uz ērču iecienītām vietām

Ērces, kuras ir aktīvas no aprīļa līdz oktobrim, ir sastopamas mežos, mitrās un ēnainās vietās, nekoptās pļavās, dārzos, arī parkos.

Tieši vasaras sezonā iedzīvotāji bieži pavada laiku ērču iecienītās vietās. Kā izvairīties no nepatīkamā pārsteiguma?

Jāņem vērā, ka ērce parasti sēž uz zāles stiebra apmēram 10 cm augstumā. Tā nokļūst uz garāmejošu cilvēku apaviem un apģērba potīšu augstumā un tad pārvietojas uz augšu.

Tādēļ, ja ieplānota nedēļas nogale mežā, apģērbs jāpielāgo tā, lai ērce nevarētu zem tā pakļūt un būtu iespējams to savlaicīgi notraukt.

Tiek ieteikts izvēlies gaišas un, vēlams, slīdošas drēbes, uz kurām ērces labi saskatāmas un nevar pieķerties. Tāpat speciālisti iesaka likt kreklu biksēs, savukārt bikšu galus – zeķēs vai zābakos.

Ja ērce tomēr piesūkusies

Ja piesūkusies ērce, jārīkojas pēc iespējas ātrāk - tā jāizvelk. Ārsti iesaka izmantot pinceti vai diega cilpu, satverot ērci aiz snuķa, pēc iespējas tuvāk ādai. Ērci nedrīkst saspiest.

Mediķi uzsver - nekādā gadījumā nedrīkst ņemt talkā eļļu vai citu eļļainu šķidrumu ērces izvilkšanai - tā ērcei var izraisīt vemšanu un tā gremošanas trakta saturs uzreiz nonāks brūcē.

To, vai ērce pārnēsā kādu no slimībām, var noteikt pārbaudēs. Taču, pat ja tās tiek konstatētas, tas nenozīmē, ka slimības  patiešām ir nodotas. 

Ja tomēr ērce iekodusi, pēc trim nedēļām ieteicams pārbaudīt koduma vietu.

Ja vieta ir apsārtusi vai parādās kādi no turpmāk tekstā minētajiem simptomiem, nekavējoties jāvēršas pie ārsta. 

Simptomi

Ērču encefalīts

Mediķi uzsver, ka pirmās pazīmes parādās 1 - 3 nedēļu laikā pēc ērces koduma.
Tie ir gripai līdzīgi simptomi, piemēram, paaugstināta temperatūra (virs 38°C), galvassāpes, sāpes ķermenī.

Simptomi saglabājas apmēram nedēļu. Pēc tam seko vai nu izveseļošanās, vai arī vīrusa izplatīšanās smadzenēs. Šādos gadījumos novēro šādus simptomus: augsta temperatūra, nelabums, vemšana, apziņas traucējumi, paralīze, krampji, grūtības koncentrēties. Ārsti brīdina, ka ir iespējams arī letāls iznākums.

Laima slimība

Izplatītākais Laimas boreliozes simptoms ir ādas apsārtums, kas parādās ērces piesūkšanās vietā pēc 1 - 4 nedēļām. Apsārtums izplatās aptuveni 4 cm diametrā, bet pēc kāda laika pazūd.

Var parādīties arī nervu sistēmas traucējumi mēnesī pēc ērces koduma. Tie ir: nogurums, galvassāpes, nelabums, sāpes locītavās un svara zudums.

Ērlihioze

Ērlihioze parasti norit vieglā formā un pāriet pati no sevis.
Šai slimībai ir iespējami gripai līdzīgi simptomi: drudzis, galvassāpes un sāpes ķermenī.

Lai izvairītos no inficēšanās ar ērču encefalītu, mediķi iesaka laikus vakcinēties! Valsts apmaksāto vakcināciju pret ērču encefalītu var saņemt bērni (no 1 līdz 18 gadu vecumam) , ja bērna deklarētā dzīvesvieta ir ērču encefalīta endēmiskajā teritorijā, kā arī bāreņi un bez vecāku gādības palikušie bērni visā Latvijas teritorijā, neatkarīgi no dzīvesvietas.

Raksts tapis sadarbībā ar gardajiem un veselīgajiem "Alma" jogurtiem!

04/07/2018
Atstāt komentāru

Lūdzu, uzgaidiet...