Dodamies uz mangrovju mežiem medīt karaliskos krabjus.

Izbraukšanu ārpus pilsētas - uz laukiem Malaizijā nozīmē, ka vāksiet kokosriekstus.   Šajā reizē tieši tas un ne tikai mums ir padomā! Vāksim kokosriekstus un vārīsim no tiem īpaši vērtīgo eļļu, kā arī kopā ar kopienas vadoni Kobru dosimies mangrovju džungļos karalisko krabju medībās, gatavosim nacionālo ēdienu - visasāko, kādu jebkad esat ēduši. Un vakarā uzdziedāsim kopā ar vietējiem ģitāras pavadībā.

Šajā reizē dosimies uz vietu, kur mīt rungusi - trešā lielākā cilts Sabahas štatā. Lūk, arī pats saimnieks ar iespaidīgu vārdu - Kobra! Kobra ir kopienas vadonis un viņa pavadībā arī dosimies pretī šīs dienas piedzīvojumiem. Rungusi, starp citu, tiek uzskatīti par vienu no miermīlīgākajām no Borneo iezemiešu tautām. Rungusi ir lieliski lauksaimnieki un audzē rīsus, banānus, kokosriekstus...Nu tad - par pēdējiem uzzināsim arī vairāk!

Rungusi no kokosiem jau izsenis ir iemācījušies iegūt ļoti vērtīgu produktu - kokosriekstu eļļu. Starp citu, arī ciems, uz kuru esam atbraukuši, nosaukts par godu kokosu eļļai - ''Kampung Ninja'', kas tulkojumā nozīmē ''Eļļas ciems''. Mums būs iespēja no savāktajiem kokosriekstiem iegūt eļļu pavisam autentiskā veidā. Aija nevarēja nepamēģināt šo seno metodi!

Kokosriekstu eļļas pamatsastāvdaļa ir polinepiesātinātās taukskābes, kas ir vitāli svarīgas cilvēkam. Tā kā organisms šīs taukskābes nesintezē, tās uzņemt ir iespēja tikai no ārpuses. Tāpat šajā eļļā ir arī liels kalcija, fosfora, vitamīnu A, E, C saturs - tāpēc to izmanto dažādu slimību ārstēšanai un pat novājēšanai. Mums būs iespēja būt klāt šī dārguma iegūšanā, kur vārīšanas procesa laikā atsijājas viss liekais un tika iegūta vērtīgā eļļa, kuru, kā ieteica Aija, var izmantot arī matiem kā vislabāko masku! 

Kā uzzinājām, kokosrieksts kopumā ir brīnišķīgs auglis - praktiski bezatlikumu, jo arī no to čaumalām var izgatavot lieliskus izstrādājumus. Un to mums uzskatāmi pierādīja vietējais meistars - Jaidajs, kurš var pagatavot no šī materiāla visu, ko vien sirds kāro! Gan traukus, gan lādītes, gan dažāda lieluma vāzes. Prasme izgatavot izstrādājumu no kokosriekstu čaumalām tiek nodota no paaudzes paaudzē, tāpēc vēl jo vairāk tā  kļūst vērtīga. Jaidaja izstrādājumi ir iecienīti gan vietējo, gan tūristu vidū. Mūsu satikšanās laikā Jaidajam bija krāšņa galvassega, saukta par sigar, ko agrāk varējuši atļauties tikai bagātnieki, taču tagad ar tādu var krāšņoties ikkatrs. 

Tāpat kā Jaidaja cepure, arī rungusu tautastērps ir īpašas uzmanības vērts. Pamatu veido melna vietējā kokvilna, taču audums nav pats būtiskākais. Pats īpašākais ir rotājumi - krelles un kaklarotas no gliemežvākiem, akmentiņiem un pērlītēm. Ornamenti šajās rotās ir īpaši sarežģīti, taču katram rakstam ir sava īpašā nozīme. Runā, ka īstie no sendienām palikušie rotājumi var maksāt pat vairākus tūkstošus eiro! Šķiet, arī Tu pamanīji, ka dažos rotājumos var saskatīt līdzību ar mūsu pašu tautiskajiem rakstiem...

Mūsu nākošais piedzīvojums varētu kļūt par kādas filmas cienīgu sižetu - divi latvieši pieredzējuša rungusa pavadībā dodas biezajos mangrovju džungļos karalisko krabju medībās! Jāatzīst, ka Aijai šis ir īsts pārbaudījums, jo, ņemot vērā paniskās bailes no kukaiņiem, tad arī šajā biezoknī viņu nepamet sajūta, ka kāds rāpo un lien pa ķermeni...Taču visas bailes ir pārvaramas un viņa jau pavisam drīz no visa apkārt notiekošā gūst prieku un sajūsmu. Lecam pāri ķekatveidīgajām saknēm un dodamies medīt krabjus un gliemenes!

Paisuma laikā naktīs te  var meklēt arī garneles, taču pa dienu bēguma laikā mangrovju mežos parasti vāc gliemenes. Ciema iedzīvotāji šo praktizē jau kopš senseniem laikiem un joprojām gandrīz katru dienu nāk uz šiem mežiem ķert krabjus un meklēt gliemenes pārtikā. Mums arī būs iespēja apgūt šo arodu - ņemsim rokā nazi/ mačeti un aidā - uz priekšu! Un, kad gliemeņu būs gana, dosimies apskatīt krabju lamatas, ar cerību, ka varāni nebūs visu notiesājuši.

Mēs esam malači! Paši nomedījām gan garneles, gan karaliskos krabjus! Starp citu, mangrovju krabji ir visdārgakie vietējā tirgū, tāpēc, labi, ka veiksme ir bijusi kopā ar mums un jau vēlāk ir iespēja pagatavot neaizmirstamu maltīti no šīm, mūsu izpratnē, delikatesēm. Kobras sieva Liana mums, protams, palīdzēs un mēs celsim galdā patiesi karalisku maltīti! Kas šodienas ēdienkartē? Topioki siltie salāti, tradicionālā vistas zupa, krabji un omāri. Lūdzu, aicinām pie galda! Taču neaizmirstiet vienu - kad vietējie Āzijā saka ass, tas patiesībā nozīmē - ugunsgrēks!

Pēc lieliskās un sātīgās maltītes dvēsele prasa dziesmu. Un saimnieka meita Zizi uzzinot, ka ciemos atbraukuši dziedātāji no Latvijas, steidz pakaļ ģitārai un kautrīgi lūdz uzdziedāt. Tik atvērtai, patiesi sirsnīgai un arī muzikālai meitenei grēks atteikt, tāpēc, izvēloties skaņdarbu, ko zina gan Zizi, gan arī mēs - vienojamies kopīgā dziesmā.

Nav labāka veida, kā atvadīties ar dziesmu, tāpēc izbaudiet šo mirkli un tiekamies jau atkal nākošo reizi!

 

02/11/2018
Atstāt komentāru

Lūdzu, uzgaidiet...