Ceļojums uz kultūru un reliģiju krustcelēm - uz Svēto zemi

Šajā piektdienā mēs sāksim jaunu ceļojumu – ceļojumu uz Svēto zemi! Izraēla ir kultūru un reliģiju krustceles, kur savienojas šķietami nesavienojamais – tuksneši un ziedoši dārzi, mīti un vēsture, karš un miers. Reti vēl kur pasaulē tik mazā teritorijā ir tik daudz vēstures, tik daudz ko redzēt un uzzināt – Jeruzaleme un Raudu mūris, Kristus ceļi, sinagogas, ebreju komūnas, Nāves jūra un kara pēdas kalnos. Bet kas gan tas viss būtu bez cilvēkiem, dažādajām kultūrām un ēdieniem? Mūziķi, mākslinieki, spēlmaņi, blēži, tirgotāji, rabīni, dakteri, zaldāti, beduīni. Vai neaizmirsām ceļojuma svarīgāko sastāvdaļu – ceļabiedrus? Mums kompāniju Izraēlā sastādīs dzīvespriecīgā dziedātāja Aija Andrejeva (Aisha) un zinātkārais mūziķis Goran Gora. Izrādās, Aija vienmēr vēlējusies apmeklēt svēto Zemi, savukārt Goran Goram ir daudz priekšstatu un vienlaikus arī daudz jautājumu par Izraēlu. Sena, neparasta zeme, kas apvīta mītiem un leģendām, un divi aizrautīgi un dzīvesprieka pilni ceļotāji, kas ir atvērti visam jaunajam – mums ir īstā recepte Tava pavasara ceļojuma iedvesmai. Skaties – garlaicīgi noteikti nebūs!

 Abi ceļotāji lidostā ieradās naktī. Katram no mums ir savas gaidītās sajūtas, kad beidzot nokļūstam ceļojuma galamērķī. Aijai šoreiz šādas „maģiskās sajūtas” nebija, bet Goran Gora gan teic, ka „sajūta jau naktī bija gaiša, laba un sirsnīga.” Vai zināji, ka Izraēlas otrā lielākā pilsēta Telaviva  dibināta vien 20. gs. sākumā kā senās Jaffas piepilsēta? Ko nozīmē Telavivas nosaukums un kādu iespaidu uz Aiju un Goran Goru atstāja Jaffa – to redzēsi raidījumā!

Lai patiesi iepazītu kādu zemi, bez vietējā pavadoņa neiztikt, vai ne? Mūsu ceļotājiem veicas, jo viņu ceļabiedrs būs Mihaels Ezers – vēsturnieks, novadpētnieks un sapņotājs. Mihaels jau pirms 30 gadiem pārcēlās no PSRS uz Izraēlu un šeit jūtas laimīgs.

Noslēpumainā Jaffa ir viena no senākajām pasaules pilsētām. No ēģiptiešiem Līdz Maķedonijas Aleksandram, no Cēzara līdz Kleopatrai – šeit valdījuši daudzi. Pilsētā savulaik kārtību noteikuši arī arābi, krustneši un turki. Jaffa ir uzbūvēta ļoti interesantā veidā – pēc Zodiaka zvaigznāja principa. Uzzini par to raidījumā no Mihaela! Protams, ejot pa ielām, uz katra soļa atrodams stāsts no senas vēstures, kas vienlaikus sadzīvo ar moderno Izraēlu.

Kas Aiju aizkustināja senās pilsētas ostā, un kādas pārdomas šajā vietā raisījās Goran Goram, to redzēsi raidījumā. Bez zvejniekiem un kaķiem, Jaffas saimnieki ir arī mākslinieki un amatnieki, kuru šeit netrūkst. Mūsu draugi devās ciemos pie Adīnas uz viņas polimēra plastilīna galeriju. Tev jāredz, kādā neticamā veidā top Adīnas mākslas darbi, ko no sirds apbrīnoja Aija! Kas to būtu domājis, ka plastilīns varētu līdzināties stiklam..

Izraēla dzīvo vienlaikus pagātnē un tagadnē, tā ir nepārtraukta saikne ar bijušo, spriež Mihaels. „Ja jūs to Izraēlā spēsiet sajust un saprast, jūs šeit neesat velti,” mūsu ceļotājiem teic pavadonis.

Lai labāk iepazītu šo saiti ar pagātni, ceļabiedri devās pie senas juvelieru dzimtas pārstāvja, juveliera astotajā paaudzē Bena Ciona Dāvida. Viņš ir pasaulslavens filigrani meistars, kura ģimene nāk no Jemenas, un viņš dalījās ar aizraujošu stāstu par savām saknēm. Uzzini, kas ir ivrits, kā šī valoda tika teju neticamā veidā atdzīvināta, un kāds tai sakars ar Jemenas ebrejiem! No Jemenas Izraēlā ebreji nonāca pārsteidzošā veidā, speciālā operācijā ar lidmašīnām transportējot ap 50 tūkstošus cilvēku. Tas, ko Bens spēj izgatavot no parastas sudraba stieples, strādājot teju divus ar pus tūkstošu gadu senā tehnikā, ir neticami. Tev tas jāredz paša acīm! Vienlaikus uzzināsi, cik gredzenus pēc jemeniešu tradīcijām jānēsā sievietei. „Tā ir mistiska enerģētika, kas paliek uz rotas un veido īpašu vērtību,” spriež Goran Gora, vienlaikus atzīstot – „personībā ir spēks.”

Bet kā Aijai patika juveliera apmeklējums un vai viņai pašai izdevās ko izgatavot? Atbildi atradīsi raidījumā.

Goran Goram jau tagad pilnībā sabrucis iespaids par Telavivu kā pludmales ballīšu pilsētu. Bet šai pilsētai ir vēl tik daudz seju! Pārliecinies par to jau nākamajā piektdienā, kad turpināsim ceļojumu pa Svēto zemi!

 

 

 

06/04/2018
Atstāt komentāru

Lūdzu, uzgaidiet...