Če Gevaras un Kubas revolūcijas pēdas uz zemes, alās un zem ūdens

Ir neiespējami iepazīt zemi, ja nezini tās pagātni, vai ne? Tieši tādēļ šī Kubas apceļošanas sērija būs veltīta salas 20. gs. vēsturei. Neuztraucies, jo tā nebūt nebūs garlaicīga vēstures stunda – Mārtiņš un Egons ne tikai apmeklēs Če Gevaras mouzuleju un lasīs revolūcijas leģendas vēstuli Fidelam Kastro, bet arī teju apmaldīsies kontrrevolucionāru alās un dosies jūras dzelmē, lai savām acīm skatītu nogremdētos ASV karakuģus. Aicinām arī Tevi doties pa Če Gevaras ceļiem, skatoties video.

Ceļojot pa kubu, ir kāds cilvēks, kura attēli redzami visur – uz sienām, uz banknotēm, uz apģērbiem, pat speciāli veidotos apstādījumos. Jā, tas ir revolucionārs Ernesto Če Gevara. Mūsu ceļabiedri nolēma atdot revolūcijas leģendai pienācīgu godu devās apskatīt viņa mouzuleju. Daudzviet Kubā var sastapt uzrakstu Hasta la victoria siempre , un tas rotā arī iespaidīgo Če Gevaras pieminekli. Ja skatīsies raidījumu, uzzināsi ne viens šī uzraksta simbolisko nozīmi, bet arī to, kādēļ tieši Kubā slavenajam revolucionāram pie uzvārda tika pievienots vārds „Če” un ko tas nozīmē.

Interesanti – laikā, kad Fidels Kastro uzrunāja Če Gevaru, viņš strādāja Mehiko slimnīcā par ārstu, un revolucionāru grupējumam bija vajadzīgs tieši ārsts. Tev ir lieliska iespēja atklāt, kā norisinājās revolūcijas, kas padarīja Kubu tādu, kādu to pazīstam šodien. Vai spēj iedomāties, ka revolūciju aizsāka vien 82 cilvēki, kas no Meksikas krastiem ieradās jahtā Gramma, kas bija paredzēta vien 12 personām? Kā visas revolūcijas, arī Kubas revolūcijas prasīja daudz asiņu – pēc uzvaras Če Gevaras vadībā ar nāvi tika sodīti ap 8000 cilvēku. Skaties raidījumu, lai uzzinātu citus pārsteidzošus faktus par revolūciju un tās gaitu, kā arī kopā ar ceļabiedriem iepazītos ar vēstuli, ko revolūcijas ikona Če atstāja Fidelam Kastro. Jāpiemin, ka katrs no mūsu stāsta varoņiem video dalās arī ar savām pārdomām, ko raisījuši stāsti par vēsturiskajiem notikumiem.

Kā jau katrā revolūcijā, arī šajā bija spēki, kas cīnījās pret – kontrrevolucionāri. Mārtiņš un Egons devās aplūkot Santo Tomas alas – vietu, kur slēpās revolūcijas pretinieki, ko tagadējais režīms dēvē par bandītiem. Interesanti, ka šīs alas veido lielāko alu sistēmu visā Latīņamerikā, un tās atstāja spilgtu iespaidu uz Egonu un Mārtiņu. „Es tik lielās alās nebiju bijis. Baigās halles un tie stalaktīti vēl!,” atminas Mārtiņš. Ir grūti noticēt, ka alas var stiepties 46 km garumā, bet, ja vēl runājam par pazemes kanāliem, iespaidīgām zālēm, kur senāk rīkotas dejas, un daudziem jo daudziem alu līmeņiem, tad nav brīnums, ka no pārsteiguma Egonam griežas galva. Turklāt, kā redzēsi raidījumā, mūsu ceļotāji alās satika arī dzīvas radības.

No apakšzemes iekarošanas ceļabiedri devās taisnā ceļā uz jūru, lai slavenajā Cūku līcī izbaudītu Karību jūras kristāldzidros ūdeņus. Taču ne jau vienkārši paplunčāties, snorkelēt un priecāties par zivīm, kas, Mārtiņa vārdiem runājot, ir „ļoti ziņkārīgas un galīgi nekautrīgas’’, bija mūsu varoņu plānos. Viņi devās dzelmē, lai atrastu 1961. gada iebrukumā nogremdētu ASV karakuģi. Skaties video un Tu uzzināsi, vai viņi to uzgāja, turklāt Mārtiņš pastāstīs, kādēļ nav labi snorkelēt ar bārdu. Varam vien pateikt priekšā, ka, iespējams, šī Mārtiņam bija ceļojuma iemīļotākā daļa, par ko viņš bija patiesā sajūsmā.

Mūsu ceļabiedriem dienas tālākajā gaitā izdevās uzzināt dažas interesantas lietas arī par kubiešu ikdienas dzīvi. Vai spēj iedomāties, ka Kubā gandrīz nav interneta? Jā, arī tās ir sekas ASV 1962. gadā ieviestajam embargo. Tomēr ir vietas, kur internetu var atrast. Varbūt šis raidījums Tev atsauks atmiņā 90. gadu beigas Latvijā? Noskaidro to pats!

Kuba ceļotājus nebeidz pārsteigt – šķiet, ka notikusi avārija un uz ceļa izbiruši graudi. Tomēr patiesība ir gluži citāda, un to uzzināsi raidījumā. Interesantākais ir tas, ka Egons aizsūtīja vietējos strādniekus atlaisties ēnā un atpūsties, un pats kopā ar Mārtiņu slaucīja un vāca rīsus. Uzzini, kāpēc rīsi aug Kubā, kā arī to, kādēļ rīsu savākšana abiem draugiem saistās ar... ziemu.

Lieliskais Kubas ceļojums nebūt nav galā. Jau nākošajā piektdienā dosimies uz kalniem, lai redzētu un izgaršotu Kubas kafiju, kā arī uzzināsim šo to jaunu par pirmo mīlestību Kubā. Pievienojies!

09/03/2018
Atstāt komentāru

Lūdzu, uzgaidiet...