Bosnija - vieta, kur var piedzīvot īstu brīnumu

Dažbrīd ir pat ļoti labi, ka laiks skrien vēja spārniem, jo jau atkal varam traukties ceļojumā! Piektdienas ceļojuma sērija ir klāt! Šajā reizē mēs uzzināsim Bosnijas karaļvalsts vēsturi, pabūsim katoļu svētceļojumu vietā, nogaršosim vietējos labumus un pat Rakiju! Protams, visa centrā cilvēki: labsirdīgi un jautri, drošsirdīgi un gudri, apburoši un iedvesmojoši - jo viņi taču ir galvenais brīnums!

Tālajā 14.gs. Bosnijas karaļvalsts bija Balkānu pussalas visvarenākā valsts. Tas notika, pateicoties drošsirdīgajam Stefanam Tvrtko I, kas atbrīvoja Bosniju no rumāņu ietekmes. Tvrtko I vienīgais spēja pretoties uzbrūkošajai Osmaņu impērijai un rezultātā tika pasludināts par Bosnijas un piejūras, Horvātijas un Dalmācijas karali. Drošsirdība vienmēr atmaksājas!

Vērtīgas un pamācošas vēstures piezīmes mēs uzzināsim no vietējā restorāniņa īpašnieka Haso Veledara, kas atklās, kad un kāpēc krita Bosnijas karaliste. Līdz ar Bosnijas valsts novājināšanos diemžēl izzuda kultūra, reļiģija, kura, kā atzīst Haso, bija ļoti interesanta. Vēro video un Tu ieraudzīsi unikālu vētures liecību Stolacas pilsētā- Stečkus - akmens veidojumus, kas, kā izrādās, ir saglabājušies Kapu pieminekļi un diemžēl ir vienīgais, kas atlicis no tā saucamās Bosnijas baznīcas.

Mūsdienās pēc ticīgo skaita Bosnijas un Hercegovinas galvenā reliģija ir islāms, pēc tam pareizticība un tikai tad katolicisms. Taču ir vieta, kur katru gadu ierodas miljons katoļu svētceļotāju. Šī it kā neievērojamā vieta ir ciemats Medžugorje (Medugorje), kas tulkojumā nozīmē "vieta starp kalniem''. Viss sākās 1981. gada 25. jūnijā, kad seši vietējie pusaudži  ar lielu saviļņojumu paziņoja, ka redzējuši Dievmāti ar Jēzus bērniņu Podbrdo kalnā.  Šai vietā kopš tā laika nolikts liels koka krusts un plūst svētceļnieku straumes. 

Sastaptais Vasilijs Željko apagalvo, ka pusaudžu tikšanās ar Dievmāti nav vis leģenda, bet gan brīnumains fakts un šie seši vizionāri turpina redzēt Dievmātes tēlu joprojām. Lai gan Katoļu baznīca līdz šim nav apstiprinājusi šo fenomenu, tas neaptur daudzo svētceļotāju straumi dienu no dienas apmeklēt šo svētvietu. Arī latvieši ir šo svētceļotāju vidū! Gints tomēr atzīst, ka šo svētvietu daļēji nomāc ciemata komercializācija un fenomens tiek pārvērsts par kārtējo reklāmas triku. Un kādas domas pārņem Tevi pēc video?

Pēc mūsu domām īstais brīnums un fenomens ir Kravica ūdenkritums, kas ir ne tikai pārsteidzoši skaists, bet arī īsta svētlaime Bosnijas tveicīgajā klimatā. Kā ātzīsts Gints - tas ir tieši tas, kas vajadzīgs cilvēkam! Bauda acīm un ķermenim!

Pēc atvēsinošās peldes mūsu ceļojums vedīs uz vietējo vīna darītavu ciemos pie vīna darītāja 4. paaudzē Vlado Ostojiča, kas, mums uzreiz ierodoties, sāks pamatīgu stāstu. Zimīgi tas, ka visas vīnogas Vlado vīna laukos novāc tikai un vienīgi ar rokām, līdz ar to katra vīnodziņa tiek apstaustīta, katrs ķekars ar rokam noplūkts. Bet kāds ir patiesi laba vīna pagatavošanas noslēpums? To meistars Vlado pastāstīs video! 

Vai Jūs esiet kādreiz kaut ko dzirdējuši par sieru maisā? Dosimies uz Nevesinje apgabalu, kur šim sieram ir vislabākā reputācija. To gatavo arī pie Andas un Miladina Samadzičiem. Jāatzīst, sieram laika nepietiks, jo beidzot ciemos no pilsētas ieradusies Andas un Miladina vienīgā meita. Taču, neskatoties uz to, mums tāpat viss tiks pastāstīts un parādīts. Pārpārēm tiksim apdāvināti ar neviltotu sirsnību un viesmīlību, cienāti ar sieru un Rakiju - štengru augļu brendiju. Kā garšoja? Nu kaut kā tā:

Šis tiešām bija ļoti izzinoši, brīnumaini un bezgala sirsnīgi! Vai ne? Uz tikšanos jau pēc nedēļas!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10/08/2018
Atstāt komentāru

Lūdzu, uzgaidiet...