Bērns var noslīkt tavā acu priekšā! Padomi vecākiem, kā rūpēties par bērnu drošību peldvietās

Bērns var noslīkt tavā acu priekšā! Padomi vecākiem, kā rūpēties par bērnu drošību peldvietās

Ūdens vilina visus, jo īpaši vasaras karstajās dienās, kad pelde ir viens no vispatīkamākajiem veidiem, kā atveldzēties. Diemžēl katru gadu ūdens prieki beidzas ar nelaimes gadījumiem, un starp noslīkušajiem ir arī bērni. Skumjā tendence - bērni bieži vien iet bojā vecāku klātbūtnē. Blogs NuKo.lv sadarbībā ar Bērnu Klīniskās Universitātes slimnīcu (BKUS) ir sagatavojis padomus vecākiem, kas jāņem vērā šovasar dodoties uz pludmali. 

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) pārstāvji norāda, ka visaugstākais noslīkšanas risks ir bērniem līdz 5 gadu vecumam, īpaši bērniem, kuri vēl nemāk peldēt, kā arī spēlējas pie nenorobežotām ūdenstilpnēm un netiek pienācīgi pieskatīti.

Pusaudži ir nākamā paaugstinātā riska grupa. Lielākoties nelaimes notiek atklātos ūdeņos, kur bērni mēdz uzvesties vieglprātīgi. Nereti tiek lietots alkohols vai citas apreibinošas vielas, kas palielina traumu risku, turklāt riska grupā ir zēni, kuriem raksturīga vēlme izaicināt vienam otru, riskējot ar savu dzīvību.

Pārsvarā nelaimes gadījumi ūdenstilpnēs notiek gada siltajos mēnešos – no maija līdz augustam. Noslīkšanas rādītājus ietekmē meteoroloģiskie apstākļi –

jo siltāka vasara, jo vairāk bojā gājušo.

SPKC statistika laika periodā no 2008. gada līdz 2016. gadam liecina, ka noslīkuši 68 bērni līdz 14 gadu vecumam, no tiem 40 pirmsskolas vecuma bērni.

Noslīkšanas gadījumu sadalījums pa mēnešiem, 2008.-2016. gads, noslīkušo bērnu skaits līdz 14 gadu vecumam.

Vecāki, lieciet aiz auss!

Neatkarīgi no tā, vai esat nolēmuši ar bērniem atpūsties jūras krastā vai pie vietējā dīķa - ūdenskrātuvei nav jābūt dziļai, lai bērns tajā noslīktu – bērns var noslīkt pat peļķē, uzsver mediķi.

Tāpat tiek norādīts, ka pietiek ar sekundi, lai bērns pakļūtu zem ūdens. Lai izvairītos no riska situācijām, SPKC ir sagatavojis ieteikumus, kā ar mierīgu sirdi pavadīt laiku kopā ar bērnu pie ūdenstilpnēm. 

Pirms mesties iekšā ūdenī, mediķi iesaka pārbaudīt ūdenstilpnes temperatūru -  peldsezonu atklāt būtu vēlams vien tad, kad ūdens temperatūra ir sasniegusi vismaz +18 grādu atzīmi.

Vecākiem, kuriem ir piemājas dīķis vai baseins tiek ieteikts norobežot to ar sētu, lai bērnam nav iespējas patvaļīgi piekļūt ūdenim. Esot pie dabīgām ūdenskrātuvēm, vecāku uzdevums ir neizlaist bērnu no redzesloka! 

Vienojieties, kurš pieaugušais pieskata bērnu - ja pieskata visi, nepieskata neviens!

Jau kopš agrīna vecuma bērnam ir jāmāca peldēt un attīstīt iemaņas, kādas nepieciešamas, atrodoties ūdenī.

Tas ir vecāku uzdevums bērnam skaidrot, ka vienam pie ūdenstilpnēm ir uzturēties bīstami, nepazīstamās vietās jāpeldas uzmanīgi, kā arī nedrīkst pārvērtēt savas spējas un peldēt dziļumā.

Tā kā bērni lielākoties ūdenī spēlējas, jāņem vērā tas, līdz kurai ķermeņa daļai ūdens drīkst sniegties:

* Mazuļiem līdz divu gadu vecumam sēdus stāvoklī plunčāšanās vietā ūdenslīmenis var būt līdz krūtīm;
* lielākiem bērniem, kas prot peldēt, ūdens var būt līdz krūtīm, stāvot kājās;
* peldētnepratējiem – līdz viduklim. 

Kā veikt atdzīvināšanas pasākumus 

Mēs neviens neesam pasargāti no nelaimēm, tomēr, ja tā notikusi, jāreaģē ātri.

Atdzīvināšanas pasākumi izmantojami, ja bērns ir zaudējis samaņu, piemēram, pēc izglābšanas no slīkšanas, vai ja nav izdevies palīdzēt atklepot aizrīšanās gadījumā.

ABC atdzīvināšanas pamatprincips:

* Bezsamaņā? Sauc palīgā! Atbrīvo elpceļus.
* Joprojām neelpo? Zvani 113! Piecas mākslīgās ieelpas.
* Nav dzīvības pazīmju? 30 sirds netiešas masāžas (kompresijas) krūškurvim. Divas mākslīgas ieelpas.

Raksts tapis sadarbībā ar gardajiem un veselīgajiem "Alma" jogurtiem!

27/06/2018
Leave a Reply

Пожалуйста, подождите...