Ārsti skaidro, kāpēc mazu bērnu nedrīkst mest gaisā un mīļo lāci nevajag atstāt zīdaiņa gultiņā?

Izrādās, bērna iemīļotā rotaļlieta atstāta zīdaiņa gultiņā nakts laikā var izrādīties ļoti bīstama, tāpat arī daudzu tētu iecienītā bērna mešana gaisā var traumēt mazo ķiparu. Bērnus katrs audzina, kā vēlas, taču der uzzināt, ko iesaka un kam kategoriski "pret" ir ārsti, tostarp traumatalogi, kas ik dienas saskaras ar vecāku nekompetences sekām.

Lai mazinātu bērnu traumatismu, blogs NuKo.lv sadarbībā ar Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcu (BKUS) informē esošos un topošos vecākus un pārējo sabiedrību par bērnu traumatismu. Šoreiz piedāvājam Jums iepazīties ar Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) sagatavotajiem ieteikumiem, lai mazinātu traumu risku zīdainīšiem.

Zīdainīši un gulētiešana – viss nav tik vienkārši

Lai arī gulēšana, tāpat kā ēšana, ir viens no zīdainīšu pamatdarbiņiem, lai mazulis attīstītos un augtu veselīgs, vecākiem būtu jāpievērš uzmanība dažām detaļām, lai izvairītos no nepatīkamiem un pat traģiskiem gadījumiem.

Proti, guļot uz vēdera, zīdaiņiem ir augsts nosmakšanas risks. Tāpat SPKC norāda, ka gultiņā zīdainis var uzraut sev virsū segu, spilvenu, mīkstās rotaļlietas un šādi var notikt traģēdija – proti, bērniņš var nosmakt.

Daudzi vecāki “midzinot” bērnu, aizmieg arī paši, citi guļ ar zīdainīti vienā gultā ikdienā. Taču speciālisti atgādina, ka vecākiem, guļot kopā ar zīdaini vienā gultā, pastāv risks uzgulties tam virsū.

Tāpat mazi bērni var aspirēt ēdienu, ja lieto vecumam nepiemērotu ēdienu vai ja vecāki izmanto nepiemērotus ēdināšanas paņēmienus, piemēram, ēdina vai ļauj ēst rotaļu vai fizisko aktivitāšu laikā.

Iespējams, ka daudziem tas ir pašsaprotami, taču zīdaiņi var aizrīties, ja tie tiek atstāti bez uzraudzības, ēdot vai dzerot no pudelītes. Bērns var aspirēt vai aizrīties ar sīkiem priekšmetiem. Potenciālas aizrīšanās draudi bērniem vecumā līdz 3 gadiem ir ar jebkuru priekšmetu (īpaši apaļas formas), kura diametrs ir līdz 31,7 mm, - norāda SPKC.

Tikko sācis staigāt,  mazulis ir gaužām nestabils; galvenais neatsisties pret cietiem priekšmetiem

Ja runā par traumām, kas iegūtas krītot, visaugstākajā riska grupā ir bērni vecumā no viena līdz četriem gadiem, taču arī zīdainīši nonāk traumpunktā, jo ir krituši.

“Ļoti bieži zīdaiņi gūst traumas, esot nestabili uz savām kājām un atsitoties ar galvu pret kādu cietu priekšmetu un virsmu, tāpat arī reizēm apgāžoties bērnu ratiņiem vai staiguļiem,” liecina SPKC apkopotā informācija.

Avots: SPKC

Ārsti atgādina, ka daudziem bērniem ir alerģija pret kukaiņu dzēlieniem. “Kukaiņu dzēlieni sejā, kaklā, limfmezglos, elpošanas ceļos un vairāki dzēlieni vienlaicīgi ir bīstami. Sevišķi bīstami ir dzēlieni mutes dobumā – strauji piepampstot dzēliena vietai, cietušais var nosmakt,” apkopojis SPKC.

Tāpat īpaša piesardzība jāievēro ģimenēs, kurās jau ir kāds četrkājains ģimenes loceklis. Proti, statistika liecina, ka visbiežāk bērnus sakož pazīstami suņi. Tāpat SPKC apkopotie dati rāda, ka no suņu kodumiem biežāk nekā pieaugušie cieš mazi bērni, un maziem bērniem biežāk tiek sakosta ķermeņa augšdaļa (visbiežāk bērniem tiek sakostas rokas, kājas, seja un galvas matainā daļa). 

Kāpēc mazuli nedrīkst mest gaisā? Ārsta skaidrojums

Kā vienu no ievainojumu veidiem speciālisti min “kratītā bērna sindromu”. Faktiski tas ir galvas smadzeņu ievainojums, kas rodas, zīdaini vai mazu bērnu spēcīgi kratot rokās vai ratos, vai arī metot gaisā aiz padusēm.

Kā apkopojis SPKC, tad no šī sindroma biežāk cieš bērni līdz divu gadu vecumam. Iespējamās sekas šādi sakratītam bērnam ir – smadzeņu tūska, subdurāla hematoma, un pat garīga atpalicība, aklums, dzirdes zudums, paralīze, runas un mācīšanās grūtības, vai pat nāve.

Kāpēc nekādā gadījumā nevajadzētu smēķēt bērna klātbūtnē?

SPKC informē arī par ZPNS jeb Zīdaiņa pēkšņās nāves sindromu. Proti, tā ir zīdaiņa nāve miegā, kurai netiek atrasts nekāds cits iemesls. ZPNS pilnībā vēl nav izskaidrots, taču visos ZPNS gadījumos novērots skābekļa trūkums bērna organismā. ZPNS biežāk novēro, ja vecāki smēķē.

Ieteikumi - kā vislabāk pasargāt zīdaini no traumām!

 • pārliecinieties, lai bērna gultiņas redeļu atstarpes nav lielākas par 6,5 cm; nelieciet tajā rotaļlietas, spilvenus, u.c. priekšmetus;
 • neatstājiet bez uzraudzības bērnu uz pārtīšanas galda, gultas u.c. virsmas, nenovērsiet no bērna uzmanību un neatlaidiet roku no bērna pat ne uz mirkli, arī tad, ja jāpasniedzas pēc autiņbiksītēm. Ja tās ir pārāk tālu, tad mazulis jāpaņem rokās;
 • polietilēna maisiņus turiet bērniem nepieejamā vietā, lai viņi tos nevarētu uzvilkt galvā;
 • nodrošiniet mājā dūmu detektoru;
 • nedodiet bērnam rotaļlietas ar sīkām detaļām, auklām, kas garākas par 22 cm (velkamām rotaļlietām – 80 cm). Pievērsiet uzmanību rotaļlietu marķējumā norādītajam vecuma ierobežojumam, norādītajam ieteicamajam vecumam un norādītajiem brīdinājumiem;
 • neizmantojiet bērnu knupīšus ar plastmasas ķēdīti vai auklu, kas garāka par 22 cm;
 • izvēlieties rotaļlietas atbilstoši bērna vecumam un spējām;
 •  nekad neatstājiet bērnu bez uzraudzības, īpaši, ja viņš neatrodas bērnu sētiņā;
 • sagatavojot bērnam ēdienu, pārbaudiet tā temperatūru; ēdināšanas laikā sēdiniet bērnu tam  paredzētā krēsliņā;
 • neatstājiet uz galda malas u.c. bērnam aizsniedzamās vietās karstus dzērienus un ēdienus, kā arī nedzeriet karstu, turot bērnu klēpī;
 • nav ieteicams izmantot bērnu staiguļus, bet, ja tos izmantojat, pārliecinieties, ka tiem nav vairāk par četriem riteņiem un tie aprīkoti ar bremzēšanas sistēmu;
 •  automašīnā izmantojiet autosēdeklīti, kurš uzstādīts braukšanas virzienam pretējā pozīcijā;
 • lietojiet drošības jostas gan autosēdekļos, gan barošanas krēsliņos, gan bērnu ratos;
 •  neguliet vienā gultā ar zīdaini;
 •  nekad neatstājiet zīdaini bez uzraudzības kopā ar mājdzīvnieku.

Raksts tapis ar Somijas lielākā piena pārstrādes uzņēmuma Valio atbalstu! 

24/04/2018
Atstāt komentāru

Lūdzu, uzgaidiet...