Apskaidrības meklējumi budistu klosterī

Mūsu ikdiena ir tik strauja un stresa pilna, ka reizēm ir nepieciešams mazliet apstāties un padomāt par dzīvi. Šī ceļojuma diena būs tieši tāda - nesteidzīga un pārdomu pilna, jo viesosimies budistu klosterī, nodosimies nesteidzīgām sarunām ar budistu mūku un dosimies ieskatīties nākotnē ar zvaigžņu palīdzību. 

Šodien ceļojumu sāksim ar Likir klostera apmeklējumu. Tas var lepoties ne tikai ar to, ka ir vecākais budistu klosteris reģionā, bet arī ar faktu, ka ir bagātākais. Kā atzina Goran Gora, šis ir pirmais budistu klosteris, ko viņam nācies apmeklēt, tādēļ uz viņu redzētais atstāja lielu iespaidu. Gan greznās statujas, gan dēmoniskie sienu gleznojumi, gan šeit valdošais miers. Arī mēs izmantojām mirkli, lai pabaudītu šo mierpilno un apgaroto gaisotni - vienkārši pasēdētu, padomātu un nekur nesteigtos.

Budisma mācību izprast nav vienkārši, tam vajadzīgs laiks un ilga izpēte, bet ieskatu budismā vari gūt, ja noskatīsies video. Tā kā mums laika nebija daudz, tad priecājāmies par iespēju aprunāties ar budistu mūku Paldanu. 

Lai apgūtu budisma mācību, nepieciešams viss mūžs, bet Paldans mums centās izskaidrot svarīgāko. Katram budistam jāievēro vairāki dzīves principi, kas patiesībā ir atrodami arī citās reliģijās - nenogalināt, nezagt, nepiekopt netiklu dzimumdzīvi, ļaunprātīgi nelietot apreibinošas vielas, nemelot, neteikt skarbus vārdus, nebaumot, nebūt augstprātīgam, nevainot citus, nekrist kārdinājumā, nedarīt ļaunu, nerunāt sliktu par savu ticību. It kā vienkārši un pašsaprotami principi, bet ne vienmēr viegli ievērojami, vai ne? Lai visu vienkāršotu Paldans mums deva galveno mācību: "Nekaitē! Ja Tev nav iespējas palīdzēt, tad vismaz nekaitē." Šī varētu būt tā gudrība, ar kuru sākt savu ceļu uz "labāku cilvēku" sevī. Un vēl kāda liela atšķirība no citām reliģijām - Buda nav viens. Jebkurš, kurš seko šai mācībai var kļūt par Budu. Ikviens, kurš sasniedz augstāko apgaismības stāvokli un var kļūt par skolotāju citiem. Jā, piekritīsim, tā uzreiz šis viss ir grūti aptverams, tādēļ skaties video un, iespējams, iegūsi daudz vairāk skaidrības par budismu.

Viens no budisma pielūgsmes objektiem ir stūpas.   Tās ir celtne ar terasveida pamatni, puslodes formas masīvu centrālo daļu un tornīti. Tā ir paredzēta kā vieta, kur budistu mūki veic meditāciju. Stūpas iekšpusē atrodas raksti ar Budas izteicieniem un dažās pat atrodas mūku pelni. Lai būvētu stūpu, ir nepieciešams iemesls, tāpat to darīt nedrīkst. Ja ciematā notiek sliktas lietas, tad iesaka uzbūvēt stūpas, lai atvairītu ļaunos garus.

Lielākā stūpa, kas uzbūvēta Ladākhā ir Šanti stūpa. Šanti nozēmē - miers un harmonija. 

Budisma kultūrā dziļi iesakņojusies arī astroloģija un tradicionālā medicīna. Tibetas medicīnai ir 2500 gadus sena vēsture. Tā ir viena no vecākajām pasaules ārstēšanas tradīcijām. Tās mērķis ir sistemātiski un loģiski izprast ķermeni un slimības saistībā ar vidi. Šeit burtiski atspoguļojas ideja, ka Tu esi tas, ko Tu ēd. 

Neskatoties uz savu cienījamo vecumu, Taši joprojām ārstē apkārtnes iedzīvotājus un dara to pēc senajām tradīcijām. Mums bija tas gods aprunāties ar sirmo dziednieku. Viņš pastāsta, ka ārstēšanas pamatā ir cilvēka puls, tad - acis un mēle. Izrādās, ka pulsu pārbaudīt drīkst tikai pirms saullēkta, jo tikai tad cilvēka puls ir normāls. Ārstēšanā tiek pielietotas zāles, kas gatavotas no augiem, lūgšanas, rituāli un ēšanas paradumu maiņa. Taši uzskata, ka galvenais slimību cēlonis ir nepareiza pārtika. 

Taši savas zināšanas ir nodevis dēlam, kurš tagad gatavo zāles, ārstē un nodarbojas ar astroloģiju. Mums tas viss šķita ļoti interesanti, tādēļ devāmies apciemot Taši dēlu Cirirku.

Cirirks ir ne tikai ārstē, bet arī nodarbojas ar astroloģiju un šī joma mūs ļoti ieinteresēja. Arī šobrīd Ladākhā nekas nenotiek bez astrologa palīdzības - nedz kāzas, nedz bēres, neds ražās stādīšana. Katra cilvēka dzīve un liktenis esot ierakstīts zvaigznēs, galvenais ir prast to atšifrēt. Mēs protams ļoti maz sapratām no tā, ko stāstīja Cirirks, tomēr tas viss šķita ļoti interesanti un izzināšanas vērts. Skaties video un ielūkojies šajā maģiskajā pasaulē arī Tu!

Tā nu šoreiz mūsu ceļojums pagāja mazliet apcerīgā, apgarotā un filosofiskā gaisotnē. Gluži kā ceļojums ar prātu nevis ķermeni. Ļauj arī sev mazliet atslēgties no ikdienas un tiekamies jau pēc nedēļas. 

 

 

18/01/2019
Atstāt komentāru

Lūdzu, uzgaidiet...