5 izplatītākie mīti par sieviešu intīmo veselību "īpašo dienu" laikā! Ginekoloģes komentārs!

5 izplatītākie mīti par sieviešu intīmo veselību "īpašo dienu" laikā! Ginekoloģes komentārs!

“Ja sieviete mēnešreižu laikā pārkāps pāri gurķu dobei, gurķi neaugs!” – šim dīvainajam un senajam ticējumam jau nu vairs neviens netic, taču pārsteidzošā kārtā daudzi citi mīti par sievietes intīmo veselību un mēnešreizēm vēl aizvien ir aktuāli cilvēku prātos. Vaicājām ginekoloģei un dzemdniecības speciālistei Ivetai Iļjenkovai par pieciem izplatītākajiem “mītiem” – kā tad īsti ir?

Mīts: Mēnešreižu laikā nevar palikt stāvoklī

Patiesība: Sieviete stāvoklī var palikt arī menstruāciju laikā! “Arī manā praksē ir bijuši līdzīgi gadījumi – kad sieviete paliek stāvoklī tieši menstruāciju laikā,” akcentē ginekoloģe Iveta Iļjenkova, kura arī māca studentiem ginekoloģiju un dzemdniecību Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas fakultātē un Sarkanā krusta koledžā.

Dakteres skaidrojums šim mītam ir medicīnisks - dažām sievietēm ovulācija var sakrist ar menstruāciju laiku. Savukārt spermatozoīdi, nonākuši sievietes organismā, var tur izdzīvot līdz pat piecām dienām! Līdz ar to arī menstruāciju laikā vēlams izsargāties.

Mīts: Menstruāciju laikā nedrīkst nodarboties ar sportu

Patiesība: Ja tu esi sportiska un aktīva – tad arī menstruāciju laikā nav no sporta jāatturas! “Protams, ja pirmajā vai otrajā menstruāciju dienā jūties nogurusi un ir sāpes vēdera lejasdaļā, labāk paguli uz dīvāna un atpūties,” – ginekoloģe iesaka nepārspīlēt un ieklausīties savā ķermenī.

Tāpat ginekoloģe iesaka - pirms iešanas sportot pārdomāt, ko labāk uzvilkt – menstruāciju laikā esam jutīgākas, prasās vairāk komforta – tādēļ uzvelc mugurā ko vaļīgāku un gaisīgāku. Ja tev vairāk patīk higiēniskās paketes – izvēlies tādu, kas labi pieguļ un ir ar labu pārklājumu, jo sportošanas laikā izdalījumu var rasties vairāk. Ja esi “tamponu meitene”, neaizmirsti tos no mainīt ik 3-4 stundas (vai pēc nepieciešamības). Noteikti padomā par to, lai sportošanas laikā būtu pieejamas labierīcības, lai varētu laicīgi nomainīt tamponu vai higiēnisko paketi.

Vairāk par sportošanu mēnešreižu laikā lasi arī šajā rakstā - komentē "Vingruma klubs" trenere Elīna Rozenfelde.

Mīts: Menstruāciju laikā nedrīkst peldēties

Patiesība: Šis mīts radās tad, kad nebija pieejami tamponi, līdz ar to - ievieto tamponu un ej peldēties, saka ginekoloģe. Protams, padoms ir neaizmirst to laikus nomainīt (ik pēc 2-3 stundām), lai pasargātu savu un savas maksts veselību no potenciālajām sekām, ko var radīt tamponu lietošana. Savukārt išana siltā vannā menstruāciju laikā var atvieglot nepatīkamās, velkošās sāpes vēdera lejasdaļā.

Mīts: Menstruāciju laikā nedrīkst nodarboties ar seksu

Ginekoloģe skaidro – šis mīts ir radies sen, un ir vairāk saistīts ar relioģioziem aizspriedumiem. Patiesība: Mūsdienās seksu grūtniecības laikā daži ginekologi saista ar endometriozes izcelsmi, tomēr tam nav zinātniska pamatojuma. “Līdz ar to, iemeslu nezīvot dzimumdzīvi menstruāciju laikā nav. Dažām sievietēm tas pat atvieglo menstruālās sāpes! Tikai neaizmirsti izsargāties un ievērot higiēnas pasākumus,” pauž ginekoloģe.

Mīts: PMS ir tikai sievietes “galvā”

Ginekoloģe Iveta Iļjenkova pauž: Ja esat dzirdējuši kādu tā sakām, tad iesakiet viņam pastudēt menstruālā cikla endokrinoloģiskās izmaiņas! “Pirms menstruācijām strauji samazinās daudzu hormonu līmeņi (estrogēna un progesterona), un tā rezultātā ap 25% sieviešu vidēji sešas dienas pirms menstruācijām izjutīs PMS simptomus. Biežākie simptomi ir sāpīgums krūšu dziedzeros, nogurums, aizkaitināmība, apetītes palielināšanās, garastāvokļa maiņas un vēdera uzpūšanās,” komentē ginekoloģe.

Diemžēl PMS nav izārstējams, bet dažas dzīvesveida izmaiņas var atvieglot simptomātiku – smēķēšanas atmešana, regulāras fiziskas aktivitātes, zemāks stresa līmenis, atbrīvošanās no liekā svara, pareiza, veselīga diēta, veselīgs miegs, hormonālās kontracepcijas lietošana. Tāpat arī pēc grūtniecības parasti sievietēm PMS simptomi kļūst vieglāki vai pavisam var pazust!

Izmēģini jaunumu - aktīvam sievietēm: īpašo dienu laikā Tev palīzēs arī Kotex produkti. Kotex ir Latvijā līdz šim mazāk zināms zīmols, taču pasaules tirgū Kotex sievietes izmanto jau kopš 20. gadsimta 20-ajiem gadiem. Kotex tamponi un higiēniskas paketes ir nemanāmi un spēj nodrošināt sievietei maksimālu komfortu, neierobežojot fizisko aktivitāti īpašo dienu laikā.  

28/02/2019
Atstāt komentāru

Lūdzu, uzgaidiet...